COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je nedeľa 29. novembra 2020. Sviatok má Vratko zajtra má sviatok Ondrej/Andrej .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Nemocnica v médiách arrow NOVÝ ČAS: Prvá krížová transplantácia obličiek na Slovensku: Z lásky si navzájom darovali život
NOVÝ ČAS: Prvá krížová transplantácia obličiek na Slovensku: Z lásky si navzájom darovali život Formátovať pre tlač

05 jún 2015    

Uverejnené: 15.5.2015
Redaktori: Zdeněk Kovář, Jana Rojková

Náročná vzájomná výmena orgánov sa vydarila a šťastní sú vo dvoch rodinách. Keďže pre nezlučiteľnosť krvných skupín nemohli pomôcť priamo svojim blízkym, prvou krížovou transplantáciou obličiek na Slovensku si pomohli na diaľku. Alojz Toman (56) z Čadce daroval obličku Alene Bagárovej (36) zo Spiša a jej sestra Oľga Barbušová (39), účastníčka dvoch paralympiád, zase Margite (52) z Kysúc. Odbery sa diali v košickej a martinskej nemocnici, kde naraz operovali až štyri tímy.

Spoznali sa na futbale a šťastne žijú 33 rokov.
"Ľúbim ju 33 rokov a už sa to nezmení," hovorí oddaný Alojz Toman (56) o manželke Margite (52). Z lásky k nej daroval svoju obličku pacientke v Košiciach.
Problémy sa u Margity Tomanovej začali pred rokom. "Bolo mi nevoľno, mala som bolesti, hnačky, zle sa mi dýchalo. Šlo to rýchlo, do týždňa ma hospitalizovali a začal sa môj život na dialýze," hovorí. Dvakrát týždenne absolvovala štvorhodinové dialýzy, po ktorých sa cítila slabá a unavená. Šofér z povolania Alojz sa na jej utrpenie nemohol pozerať. 
"Rozhodol som sa rýchlo, nechcel som, aby trpela. Chodím na týždňovky a nechcel som, aby na všetko bola sama s deťmi," opisuje Alojz svoje rozhodnutie. Manželský pár sa spoznal na futbale, Alojz hral za Horelicu s Margitiným bratom a 17-ročná dievčina s krásnymi vlasmi a modrými očami mu padla do oka hneď. "Je tolerantná, láskavá, stará sa o domácnosť. Ľúbim ju," hovorí oddaný muž Alojz. Spolu majú dcéry Adrianu (33), Miriam (31) a syna Alojza (19) a už aj päť vnúčat.

Laparoskopická operácia

V Košiciach k odberu obličky nedošlo klasicky chirurgickým zákrokom, ale šetrnejšou metódou len po malom reze v brušnej stene, čo umožnilo kratší čas hospitalizácie a rýchlejšie uzdravenie, pričom pri samotnom zákroku od zastavenia krvného obehu po jeho obnovenie ubehlo len 50 minút!

Ako prebiehala krížová transplantácia

august 2013 - prvé vyšetrenia súrodeneckého páru v Košiciach - hľadanie darcu po oslovení iných transplantačných centier
august 2014 - prvé vyšetrenia manželského páru v Martine
28. 1. 2015 - štyri operačné tímy naraz vykonali po dva odbery a transplantácie

Paralympionička Oľga pomohla sestre Alene
"Už som ani nedúfala, že sa nájde vhodný darca. S nápadom prišla moja sestra a som veľmi šťastná, že sa to podarilo. Žijem prakticky plnohodnotne, bez väčších obmedzení a závislosti od prístrojov," usmieva sa invalidná dôchodkyňa Alena Bagárová z Kolinoviec pri Krompachoch, ktorá musela podstúpiť už druhú transplantácia obličky, keďže prvá ešte z roku 2008 sa neujala.
Jej obetavá sestra Oľga sama v detstve utrpela vážny úraz a pomoc druhým je pre ňu samozrejmosťou. "Nebolo to nič výnimočné, veď som to urobila z lásky k sestre, s ktorou sa máme rady. Operácie som sa nebála, skôr toho, ako sa bude dariť Alene, ktorej sa konečne zlepšil život," spomenula darkyňa obličky pre dovtedy neznámu paniu z Kysúc. "Už sa aj navštevujeme a často si voláme. Zblížilo nás to!" dodala dojatá matka dvoch detí.

Transplantácie v roku 2014

117 obličiek (46 Košice, po 24 Bratislava a Martin, 23 Banská Bystrica)
17 sŕdc
23 pečení

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001