COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je nedeľa 29. novembra 2020. Sviatok má Vratko zajtra má sviatok Ondrej/Andrej .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Nemocnica v médiách arrow ZDRAVOTNÍCKE NOVINY: Krížová transplantácia obličiek
ZDRAVOTNÍCKE NOVINY: Krížová transplantácia obličiek Formátovať pre tlač

05 jún 2015    

Uverejnené: 21.5.2015
Zdroj: UNLP

Darovanie obličky na transplantáciu počas života je proces, ktorý sa začína rozhodnutím pomôcť V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice (UNLP) a súbežne v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) sa uskutočnila prvýkrát v histórii Slovenska výmenná krížová transplantácia obličiek od žijúcich darcov medzi dvoma transplantačnými centrami.

Dôležité rozhodnutie

,,V prípadoch oboch párov darcovia chceli za života pomôcť svojim blízkym, no pre nezlúčiteľnosť krvných skupín nebolo priame darcovstvo možné. Vďaka profesionálnemu prístupu lekárov transplantačných centier univerzitných nemocníc v Košiciach a v Martine sa uskutočnila výmenná krížová transplantácia obličiek," uviedla hovorkyňa UNLP L. Šustová.
Darovať inej osobe životne dôležitý orgán je prejavom mimoriadnej šľachetnosti. Svoje o tom vie aj darkyňa Oľga Barbušová, ktorá svojím dôležitým rozhodnutím a odhodlanosťou pomohla svojej sestre a skvalitnila život celej rodine. ,,Darovanie obličky na transplantáciu počas života svojmu genetickému príbuznému alebo emocionálne spriaznenej osobe je proces, ktorý sa začína rozhodnutím pomôcť, pokračuje detailnými vyšetreniami, ktoré zabezpečujeme ambulantne, resp. krátkou hospitalizáciou a vrcholí odberom obličky, ktorá je do dvoch hodín transplantovaná príjemcovi. Život po odbere jednej obličky u správne vyšetreného darcu za života je prakticky bez obmedzení, doživotne však potom bude sledovaný v našej ambulancii," zhrnula MUDr. Tatiana Baltesová, PhD., zástupkyňa primára Transplantačného oddelenia UNLP.

Výhoda miniinvazívneho prístupu

Ako dodal MUDr. Peter Závacký, primár I. chirurgickej kliniky UNLP Košice a UPJŠ LF, vedúci operačného tímu pri transplantácii, celý proces krížovej transplantácie bol navyše komplikovaný skutočnosťou, že u košickej príjemkyne išlo v poradí už o druhú transplantáciu obličky, prvú jej organizmus neprijal. ,,Pacientka bola imunologicky stigmatizovaná, preto bola nevyhnutná veľmi dôkladná pred operačná imunologická príprava a intenzívna perioperačná a pooperačná imunosupresívna liečba. Som rád, že transplantačný program je jednou z priorít UNLP a vedenie našej nemocnice ho podporuje," vysvetlil P. Závacký. Ako informoval MUDr. Erik Tóth z I. chirurgickej kliniky, vedúci operačného tímu pri odbere obličky metódou retroperitoneoskopickej nefrektómie, výhodou miniinvazívneho prístupu v porovnaní s otvoreným prístupom sú menšia pooperačná bolesť (potreba menších dávok analgetík), kratšia hospitalizácia, rýchlejšie uzdravenie a skorší návrat do bežného života, lepšia kvalita života a tiež lepší kozmetický efekt.

Sedem životov

Sedem životov je názov kampane Slovenskej transplantologickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti pod záštitou MZ SR, ktorá má upozorniť na problematiku darcovstva na Slovensku. ,,Vlani sa na Slovensku uskutočnilo 117 transplantácií obličiek, 17 transplantácií srdca a 23 transplantácií pečene. V Košiciach transplantovali 46 obličiek (takmer 40 percent), okrem Košíc a Martina sa obličky transplantujú ešte v Bratislave a v Banskej Bystrici. Slovensko patrí ku krajinám s najnižším počtom orgánových transplantácií v Európe," zhrnul MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., CETC, primár Transplantačného oddelenia UNLP a hlavný transplantačný koordinátor SR. Doplnil, že v Chorvátsku a v Španielsku, ktoré patria medzi najaktívnejšie krajiny sveta, jestvujú vládou podporované programy, vďaka ktorým je ich odberová a transplantačná aktivita oveľa vyššia ako na Slovensku. Ich hlavnou myšlienkou je predovšetkým podpora identifikácie potenciálnych darcov orgánov. A pri týchto programoch sa snažíme aktívne participovať aj my.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001