COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je utorok 1. decembra 2020. Sviatok má Edmund zajtra má sviatok Bibiána .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Nemocnica v médiách arrow TASR: V Košiciach a Martine chirurgovia realizovali krížovú transplantáciu obličiek
TASR: V Košiciach a Martine chirurgovia realizovali krížovú transplantáciu obličiek Formátovať pre tlač

02 jún 2015    

Vydané: 14.5.2015

Výmennú krížovú transplantáciu obličiek od žijúcich darcov medzi dvoma transplantačnými centrami realizovali tento rok prvýkrát na Slovensku v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach a Univerzitnej nemocnici Martin (UNM). Ako dnes informovali obe nemocnice, úspešné transplantácie v nich prebiehali súbežne 28. januára 2015.

Darcovia a príjemcovia obličiek pochádzajú zo súrodeneckého páru sestier a manželského páru. Darcovia z oboch párov pritom nemohli darovať obličku priamo svojmu blízkemu pre nezlučiteľnosť ich krvných skupín.
"Mali sme súrodenecký pár, kde darkyňa mala krvnú skupinu A a príjemkyňa skupinu B. Takáto transplantácia sa môže uskutočniť, ale zatiaľ ju v našom centre nevykonávame. Čiže hľadali sme iný pár, ktorý to má s krvnými skupinami, laicky povedané, naopak, a našli sme ho v Martine. Manžel z tohto páru daroval obličku našej príjemkyni a jej sestra darovala obličku jeho manželke," vysvetlila zástupkyňa primára Transplantačného oddelenia UNLP Tatiana Baltesová. Krížové transplantácie sa podľa jej slov už na Slovensku uskutočnili, ale len v rámci jedného centra, a to v Banskej Bystrici.
     
Odber obličky vykonali chirurgovia UNLP retroperitoneoskopickou metódou, ktorú do klinickej praxe v košickej nemocnici zaviedli v novembri 2014. "Je to miniinvazívny prístup, čiže oveľa menšia rana a pooperačné bolesti, oveľa menší zásah do organizmu, pričom celá dutina brušná ostane neporušená," priblížil primár I. chirurgickej kliniky UNLP Košice a LF UPJŠ Peter Závacký.

Svojej sestre darcovstvom obličky pomohla Oľga Barbušová, účastníčka dvoch paralympiád v stolnom tenise. "Ja to beriem ako samozrejmosť. Myslím, že každý, kto má druhého rád, by to mal pre neho urobiť. Nevidím v tom nič výnimočné," povedala pre novinárov.
     
Transplantácia obličky je metódou liečby väčšiny pacientov so zlyhaním obličiek a môže byť realizovaná od mŕtveho alebo žijúceho darcu. Primár Transplantačného oddelenia UNLP a hlavný transplantačný koordinátor SR Ľuboslav Beňa pripomína, že Slovensko patrí medzi krajiny s najnižším počtom orgánových transplantácií v Európe. "V Španielsku a Chorvátsku, ktoré patria medzi najaktívnejšie krajiny sveta v oblasti transplantácií, sú vládou podporované programy, vďaka ktorým je ich odberová a transplantačná aktivita rádovo vyššia ako na Slovensku. Hlavnou myšlienkou týchto programov je predovšetkým podpora identifikácie potenciálnych darcov orgánov. A v týchto programoch sa snažíme aktívne vystupovať aj my," konštatoval Beňa.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam, fotoreportáž a videozáznam.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001