Dnes je piatok 14. augusta 2020. Sviatok má Mojmír zajtra má sviatok Marcela .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow web arrow Udialo sa... arrow Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice porodila paraplegička
Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice porodila paraplegička Formátovať pre tlač

12 január 2007    

      Zdravého, riadne donoseného chlapčeka priviedla na svet v stredu 10. januára 2007 vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice 28-ročná ťažko zdravotne postihnutá Katarína Štulrajterová. Pacientka s paraplégiou (ochrnutím tela) od hrudníka dolu rodila cisárskym rezom, pričom vzhľadom na necitlivosť dolnej časti tela nebola potrebná žiadna anestézia. Žena bola preto pri pôrode pri plnom vedomí a krátko po ňom si mohla privinúť malého Jakubka na hruď.

Image

 Foto: Dionýz Kiss. Na fotografii sú šťastní rodičia Katarína Štulrajterová a Jaroslav Pástor s ich bábätkom

      „Pacientku sme prijali na II. Gynekologicko-pôrodníckej klinike v stredu 10. januára a pôrod sme plánovali uskutočniť na druhý deň. No už po niekoľkých hodinách začali u pacientky pravidelné kontrakcie, kvôli čomu bolo potrebné graviditu ukončiť. Vzhľadom k jej diagnóze šlo o pôrod cisárskym rezom, ktorý prebehol bez akýchkoľvek komplikácií,“ konštatoval zástupca prednostu II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN L. Pasteura Košice MUDr. Ladislav Rosocha, ktorý dieťatku v stredu krátko pred 20. hodinou pomáhal na svet.
      Chlapček pri narodení vážil 3190 gramov a meral 51 centimetrov, pričom podľa slov primárky Neonatologického oddelenia FN L. Pasteura Košice MUDr. Boženy Pšeničkovej je po zdravotnej stránke v poriadku.  Kŕmený je umelou stravou, pretože vzhľadom na prekonané zdravotné problémy matky a svoju diagnózu nebude môcť dieťatko dojčiť.
      Katarína Štulrajterová neskrýva svoje dojatie: „Som šťastná, s partnerom sme túžili po dieťatku niekoľko rokov. Lekári však boli pesimistickí, vzhľadom na moje zdravotné postihnutie mi nedávali veľkú nádej na otehotnenie. Už sme dokonca uvažovali aj o adopcii, keď som po štyroch rokoch nečakane otehotnela. Keď som sa dozvedela, že  čakám dieťa, mala som slzy v očiach,“ poznamenala čerstvá mamička.
      Žena pochádzajúca z Čierneho Balogu ochrnula v roku 1994, keď bola ako 16-ročná účastníčkou autonehody. Po nej ležala niekoľko týždňov v kóme a keď sa prebrala, zistila, že bude po zvyšok života pripútaná na invalidný vozík. Dôsledkom vážnych zranení bola totiž paraplégia (ochrnutie tela) od hrudníka dolu. Dolné končatiny mladej ženy sú totálne nehybné, horné končatiny sú pohyblivé len čiastočne – žena síce dokáže hýbať rukami, ale už nie prstami na rukách.
      „Môj život to kompletne zmenilo. S nešťastnou nehodou a jej následkami som sa síce nikdy nezmierila, ale so zdravotným postihnutím som sa naučila žiť,“ hovorí Katarína Štulrajterová.
      FN L. Pastuera Košice odpustí zdravotne ťažko postihnutej pacientke poplatok za výber lekára pri pôrode a aj pôrodník MUDr. Ladislav Rosocha sa vzdal svojej odmeny. Vedenie II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky a Fakultnej nemocnice L. Pateura Košice sa tiež rozhodlo Kataríne Štulrajterovej poskytnúť bezplatne ubytovanie v nadštandardnej izbe kde s ňou trávi tieto dni aj jej partner. Jaroslav Pástor je vôbec prvým mužom, ktorý využil možnosť stráviť so svojou partnerkou pobyt v nemocnici a byť jej po celý čas nablízku.

      Poznámka: Všetky uvedené informácie sú poskytnuté so súhlasom Kataríny Štulrajterovej a Jaroslava Pástora

 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 17 január 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001