Dnes je štvrtok 19. júla 2018. Sviatok má Dušana zajtra má sviatok Iľja/Eliáša .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Udialo sa... arrow Jarná OCEDUKA
Jarná OCEDUKA Formátovať pre tlač

02 apríl 2015    

V dňoch 23. až 25. 3. 2015 sa v UNLP Košice uskutočnil úspešný edukačný blok „Jarná OCEDUKA“. Program, špeciálne určený pre skupinu obsedantno-kompulzívnych pacientov, bol vytvorený  terapeutickým tímom Psychiatrického oddelenia pod vedením primárky MUDr. Evy Pálovej, PhD. Po úspešnej pilotnej „Jesennej OCEDUKE“ vlani, sa program opäť tešil veľkému záujmu pacientov a ich rodinných príslušníkov. Na jarné prednášky pricestovali aj pacienti z Bratislavského kraja.

Image    
Foto: Dionýz Kiss

Liečite sa na obsedantno-kompulzívnu poruchu (OCD)? Potrebujete Vy a Vaši blízki informácie o tejto poruche? Zaujímajú Vás žiaduce i nežiaduce účinky liekov, ktoré používate? Chcete vedieť prečo a ako OCD vzniká? Pýtate sa ako môžete sami ovplyvniť priebeh ochorenia? To sú otázky, na ktoré  dostali odpoveď účastníci „Jarnej OCEDUKY“ od odborníkov Psychiatrického oddelenia UNLP Košice.

Obsahom jednotlivých prednášok boli aj prejavy OCD v celom spektre možných symptómov, etiológie, farmakologickej liečby a dlhodobého využívania techník kognitívno-behaviorálnej psychoterapie. Vzhľadom k tomu, že  viacerí pacienti navštívili prednášky so svojimi rodinnými príslušníkmi, odzneli aj  praxou overené rady pre príbuzných a doliečovacie postupy. Pacienti s vďakou ocenili celý program. „Jednoznačne sa ukazuje, že tieto podporné aktivity prispievajú k zvýšeniu kompliancie a chuti pacienta prispieť k liečbe aj vlastnou aktivitou,“ povedala primárka Psychiatrického oddelenia MUDr. Eva Pálová, PhD.

Obsedantno-kompulzívna porucha prejavujúca sa nutkavými myšlienkami a ritualizovaným správaním patrí k úzkostným poruchám. Obsesie a rituály sú nezmyselné okoliu, ale aj samotnému pacientovi. Napriek tomu im nedokáže odolať a v extrémnych prípadoch sa im venuje často aj hodiny. Liečba býva zdĺhavá a komplikovaná a terapeutický efekt je daný odpoveďou na psychofarmakologickú liečbu s následným pripojením vlastnej práce pacienta pomocou psychoterapeutických intervencií.
Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 08 apríl 2015 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001