COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je utorok 20. apríla 2021. Sviatok má Marcel zajtra má sviatok Ervín .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Tlačové správy arrow FN L. Pasteura Košice prevádzkuje Vlastnú ochranu
FN L. Pasteura Košice prevádzkuje Vlastnú ochranu Formátovať pre tlač

09 január 2007    

      9. januára 2007 sa vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice uskutočnila tlačová konferencia, ktorej témami bolo prevádzkovanie strážnej služby Vlastná ochrana, využívanie kamerového systému na monitorovanie areálu oboch prevádzok nemocnice a prevádzkovanie parkovísk vo FN L. Pasteura.

Image

(Foto: Dionýz Kiss. Na fotografii sprava doľava: PR manažérka RNDr. Jaroslava Oravcová, technicko-prevádzkový námestník Ing. Jozef Hudák, vedúci odboru informatiky  Ing. Branislav Ropek a vedúci oddelenia vlastnej ochrany  Ing. Zoltán Frišman)

      Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice spustila k 1. 12. 2006 v prevádzke na Rastislavovej 43 prevádzku strážnej služby, nazvanú Vlastná ochrana. Táto služba funguje v prevádzke na Triede SNP 1 od 1. 10. 2006 a čas ukázal jej prínos pre zamestnancov FNLP, pacientov i návštevy.  Uniformovaní muži, ktorí sú zamestnancami nemocnice, totiž dohliadajú 24 hodín denne na ich bezpečnosť. Ich úlohou je odradiť zlodejov či výtržníkov od páchania trestnej činnosti, prípadne ich pri takejto činnosti zadržať a odovzdať.
      „Strážnu službu pokrývame vlastnými silami, členmi Vlastnej ochrany Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice, ktorí sú naši zamestnanci a doposiaľ pracovali ako vrátnici alebo informátori na Informačnej  vratnej službe. Keďže ide o našich zamestnancov, náklady na prevádzku strážnej služby sú podstatne nižšie, ako keby sme si mali platiť súkromnú bezpečnostnú službu,“ konštatoval technicko-prevádzkový námestník riaditeľa Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice Ing. Jozef Hudák.
      Všetci strážnici, ktorých je celkovo 36, musia mať preukaz odbornej spôsobilosti a príslušnú lekársku prehliadku. Počas služby sú oblečení v modrej uniforme a súčasťou ich výstroja je plynová pištoľ, pendrek a putá. V ich kompetencii je zadržať podozrivého z páchania trestnej činnosti do príchodu polície. Monitorujú celý areál oboch prevádzok nemocnice, na Triede SNP i  Rastislavovej ulici, predovšetkým však určité kritické miesta. Navzájom sa dorozumievajú vysielačkami.
     „Cieľom zriadenia strážnej služby je a zvýšenie bezpečnosti v celom areáli nemocnice, predovšetkým je ochrana osôb a majetku. Úlohou pracovníkov Vlastnej ochrany je predchádzať vreckovým krádežami v areáli nemocnice, vykrádaniam áut a ďalšej trestnej činnosti. Takisto očakávame, že pracovníci Vlastnej ochrany zamedzia prístupu bezdomovcov a opilcov, ktorí nevyžadujú nijakú zdravotnú starostlivosť,  do nemocnice,“ zdôraznil technicko-prevádzkový námestník Ing. Jozef Hudák. 
      Od zavedenia Vlastnej ochrany v prevádzke na Rastislavovej 43 prešlo iba niekoľko týždňov, čo je krátky čas na nejaké hodnotenie, no vyše trojmesačné skúsenosti so strážnou službou v prevádzke na Triede SNP 1 ukazujú, že tento krok mal svoj význam. Kriminalita evidentne poklesla – od 1. 10. 2006, odkedy je Vlastná ochrana v prevádzke, nedošlo v areáli na Triede SNP k žiadnej krádeži alebo vykradnutiu auta. Taktiež pacienti a návštevy oceňujú, že sa dbá na ich bezpečnosť, pričom členovia Vlastnej ochrany tiež poskytujú ľuďom cenné informácie pre ich orientáciu v nemocnici.
     Ako informoval vedúci odboru informatiky FN L. Pasteura Košice Ing. Branislav Ropek, "zvýšiť bezpečnosť v oboch prevádzkach má aj kamerový systém, ktorý sa začal zavádzať v roku 2005. Zakúpenie viacerých kamier, ktorých počet a rozmiestnenie nebudeme bližšie špecifikovať, sa realizovalo z prostriedkov získaných z výberu parkovného v prevádzke na Rastislavovej ulici." Platené parkovanie bolo v areáli FN L. Pasteura Košice na Rastislavovej ulici zavedené v novembri 2004.
      Podľa PR manažérky RNDr. Jaroslavy Oravcovej, "v areáli FN L. Pasteura Košice dochádzalo v minulosti najčastejšie ku drobným krádežiam osobných vecí pacientov a zamestnancov, napríklad mobilov a peňaženiek. V prevádzke na Rastislavovej ulici ich bývalo menej ako na Triede SNP, vzhľadom na to, že pavilónový systém umožňuje lepší prehľad o pohybe osôb. Časté však boli vlámania do automobilov parkujúcich buď priamo v areáli, alebo v jeho okolí.  Kamerový systém pomáha tejto trestnej činnosti predchádzať." 

      Výnosy z parkovného 
      Platený vstup vozidla do nemocnice (pri pobyte dlhšom ako 20 minút) pre nemocnicu predstavuje finančný prínos, ktorý je možné použiť na rôznu nezdravotnícku činnosť. V roku 2005 predstavovalo vyše dva milióny korún získaných od návštevníkov nemocnice a ďalších viac než 270-tisíc Sk tisíc korún od zamestnancov a nájomcov FNLP. V roku 2006 sa na parkovnom vyzbieralo na Rastislavovej ulici celkovo vyše 2,8 milióna korún (2 475 70 + 334 989 Sk).
      V areáli na Triede SNP dosiaľ nebol spoplatnený vstup pre návštevníkov. Výnos z parkovacích kariet pre zamestnancov a firmy predstavoval 52 485 Sk v r. 2005  a 53 037 Sk v r. 2006. Avšak prínos z tejto činnosti v tomto roku výraznejšie vzrastie, pretože od prvého januára 2007 prevádzkuje FN L. Pasteura Košice aj platené parkovisko pred areálom na Tr. SNP 1 - pri I. Psychiatrickej klinike.  

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 22 január 2007 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001