Dnes je piatok 22. júna 2018. Sviatok má Paulína zajtra má sviatok Sidónia .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností

    


Domovská stránka arrow web arrow Udialo sa... arrow Prvá hlboká mozgová stimulácia na Slovensku u pacienta s esenciálnym tremorom v UNLP Košice
Prvá hlboká mozgová stimulácia na Slovensku u pacienta s esenciálnym tremorom v UNLP Košice Formátovať pre tlač

09 apríl 2014    

Prvé operácie, pri ktorých bola implantovaná hlboká mozgová stimulácia (deep brain stimulation – DBS) sa v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice realizovali koncom januára v spolupráci Neurologickej a Neurochirurgickej kliniky na Triede SNP 1. Jeden z pacientov mal DBS implantovanú ako vôbec prvý pacient na Slovensku z indikácie ochorenia s názvom „Esenciálny tras“. Ide o neurologické ochorenie, ktoré odborníci dodnes nedokážu vyliečiť.

Image
Zľava: István Tóth, 63 ročný pacient, MUDr. Matej Škorvánek, MUDr. Vladimír Kaťuch PhD., prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., MUdr. Aurélia Kollová, PhD.  

István Tóth (63 r.) trpel trasom od mladosti. Začalo sa to rukami, no prejavy trasu sa stupňovali a postupne postihli aj ostatné časti tela (hlava). „Nedokázal som sám jesť, písať... bol som polomŕtvy človek, neschopný akejkoľvek samostatnej činnosti. Musel som sa rozhodnúť a v deň svojich 63. narodenín som absolvoval  operačný zákrok, ktorý ma vrátil do života v samom základe,“ opísal stručne svoj príbeh István Tóth. 

Neuromodulačné techniky sa v medicíne využívajú čoraz častejšie. Princípom je stimulácia presne určeného centra alebo dráhy centrálneho nervového systému za účelom potlačenia nežiaduceho príznaku, ako je napr. bolesť, tras, epileptický záchvat atď. „Neuromodulačné techniky sa využívajú pri stimulácii hlbokých štruktúr mozgu pri Parkinsonovej chorbe, esenciálnom tremore, teda trase, dystóniách, epilepsii. V praxi je tiež využívaná spinálna stimulácia u pacientov s pretrvávajúcimi bolesťami po operácii chrbtice a stimulácia blúdivého nervu pri epilepsii, ktorá nereaguje na liečbu liekmi - antiepileptikami,“ povedal primár Neurochirurgickej kliniky UNLP Košice a LF UPJŠ, MUDr. Vladimír Kaťuch, PhD.

DBS - moderná  metóda tzv. neuromodulačnej liečby (neurostimulácia)
Ovplyvňuje chorobne zmenené funkcie mozgu pôsobením elektrických impulzov z elektród zavedených do centier pre riadenie hybnosti. Elektródy sú zavedené na presne definované miesto v mozgu a následne sú pod kožou prepojené káblikom s neurostimulátorom uloženým v oblasti pod kľúčnou kosťou. Elektródy sa pacientovi pri väčšine indikácií zavádzajú pri plnom vedomí, aby operatéri podľa reakcií pacienta v priebehu peroperačnej stimulácie vedeli, že sú na správnom mieste v mozgu, že stimulácia robí už počas operácie to čo má robiť, nevznikajú pri nej závažné nežiaduce účinky a neohrozuje prípadne iné funkcie mozgu. V poslednej fáze sa v celkovej anestéze realizuje implantácia neurostimulátora. Stimulácia je následne po operácii a zapnutí stimulátora kontinuálna – stimuluje uvedenú časť mozgu celý deň, navyše stimulácia je za normálnych okolností doživotná.

Prvý kontakt s pacientom
Rozhodnutie o tom, či pacient je optimálnym kandidátom na DBS, je kľúčový komplexný proces, v ktorom musí byť zahrnutý multidisciplinárny tím expertov. Prvotný výber pacienta je realizovaný v ambulancii neurológa so špecializáciou na extrapyramídové ochorenia a predovšetkým na liečbu DBS. „Štandardne je potrebné realizovať MR mozgu, psychologické vyšetrenie, psychiatrické vyšetrenie, pri Parkinsonovej chorobe sa očakáva dobrá odpoveď na antiparkinsonskú medikáciu a prípadne aj iné testy Po realizácii indikačného procesu nasleduje zasadnutie multidborovej indikačnej komisie, ktorá definitívne rozhodne o vhodnosti pacienta pre liečbu DBS a voľbe operačného cieľa,“ upresnil  MUDr. Matej Škorvánek z Neurologickej kliniky UNLP Košice a LF UPJŠ.

Priebeh samotného operačného zákroku metódou DBS:
„Operačná technika pri implantácii elektród a stimulátora pre hlbokú mozgovú stimuláciu pozostáva z nasadenia stereotaktického rámu na hlavu pacienta, na základe ktorého presne určíme polohu centier v hlbokých štruktúrach mozgu, kam chceme stimulačné elektródy zaviesť. Tieto štruktúry majú veľkosť niekoľko milimetrov, navyše v ich blízkosti často vedú dráhy, ktorým je potrebné sa vyhnúť.
U pacienta s nasadeným stereotaktickým rámom následne realizujeme CT alebo MRI vyšetrenie. Získané údaje importujeme do špeciálneho softvéru, v ktorom  plánujeme presné miesto zavedenia elektród a dráhu, ktorou ich budeme zavádzať, aby sme sa vyhli dôležitým štruktúram v mozgu. Počas ich zavádzania prebieha testovanie správnej polohy elektródy. Stimulačné elektródy sa zavádzajú zvyčajne obojstranne. Ako posledný krok je potom spojenie oboch elektród s programovateľným stimulátorom a jeho umiestnenie do podkožia na prednej hrudnej stene,“
opísala operačný zákrok MUDr. Aurélia Kollová, PhD. z Neurochirurgickej kliniky UNLP Košice a LF UPJŠ.

Dodnes bolo celosvetovo liečených metódou DBS už viac ako 100 000 pacientov.
Na Slovensku bol prvý pacient liečený pomocou DBS v Bratislave v r. 2009, bol to pacient s Parkinsonovou chorobou, v Banskej Bystrici v spolupráci s neurológmi z Neurologickej kliniky JLF UK a UNM Martin urobili v roku 2012 prvú implantáciu u pacienta s dystóniou a prvý pacient s esenciálnym trasom mal implantovanú DBS v UNLP Košice v januári 2014.
„U každého z týchto ochorení sa elektróda zavádza do inej oblasti mozgu, pričom vzdialenosti medzi týmito miestami sú milimetrové. O akú náročnú metódu ide, dokazuje výrok MUDr. Urgošíka z Prahy, ktorý prirovnal miesto, do ktorého sa elektróda zavádza k zrnku ryže, a aj v tom zrnku ešte treba nájsť to správne miesto. Preto si táto metóda vyžaduje pri práci veľmi úzku spoluprácu neurochirurga, ktorý zákrok robí a neurológa, ktorý pacienta počas zákroku testuje a upresňuje miesto kam sa elektróda zavedie,“ doplnila prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., prednostka Neurologickej kliniky UNLP Košice a LF UPJŠ.

V Košiciach boli od januára implantovaní celkovo štyria pacienti s vyššie uvedenými diagnózami. Metódu DBS zdravotné poisťovne uhrádzajú v plnej výške.

Image
István Tóth - 1. pacient s implantovanou DBS v SR s diagnózou esenciálny tremor

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 11 apríl 2014 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001