COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 16. januára 2021. Sviatok má Kristína zajtra má sviatok Nataša .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow 4. Mikulášske dni alergie
4. Mikulášske dni alergie Formátovať pre tlač

04 december 2006    

V dňoch 6. - 7. 12. 2006 sa uskutoční v poradí už štvrtý ročník podujatia nazvaného Mikulášske dni alergie. Osvetovo-edukačný program pre laickú verejnosť začína v stredu 6. decembra o 15. hodine v Radničnej sále Miestneho úradu MČ Košice-Staré mesto a je venovaný stretnutiu laickej verejnosti s odborníkmi z odborov zaoberajúcich sa liečbou alergických chorôb. Siedmeho decembra prebehne v Južane na Smetanovej 11 v Košiciach Krajský seminár alergiológov a klinických imunológov, začiatok programu je o 15. hodine. Témy prednášok sú: Peľ ako súčasť životného prostredia, Klinické využitie údajov peľovej informačnej služby, Výsledok prvých skúseností z peľového monitoringu v Košiciach, Antihistaminiká v každodennej praxi, Alergia – systémová choroba, Farmakoterapia antihistaminikami u detí. 

Alergické ochorenia môžeme v súčasnosti bez výhrad označiť ako “epidémiu 21. storočia”. Svetové štatistiky ukazujú, že  za posledných 20 rokov frekvencia týchto ochorení vzrástla o 10 – 15 %, a žiaľ, dá sa očakávať, že v najbližších rokoch bude naďalej stúpať. Iba komplexná starostlivosť o pacientov a rizikové skupiny môže mať z hľadiska priebehu, či prognózy ochorenia zásadný význam. 

Komplexná starostlivosť zahŕňa v sebe aj osvetovú a edukačnú prácu so zameraním na prevenciu. Keď sa  zamyslíme nad tým, ako je to u nás dnes, zistíme, že v posledných rokoch vďaka mnohým spoločenským, legislatívnym, politickým a ekonomickým skutočnostiam sa prevencia a osveta dostala na druhú koľaj. Prispieva k tomu aj hektický spôsob života nášho obyvateľstva, čo má za následok zanedbávanie vlastného zdravotného stavu. Charta práv pacientov hovorí: „Zdravie je jednou z najdôležitejších ľudských hodnôt. Každý je zodpovedný za ochranu a podporu vlastného zdravia, ale zároveň sa očakáva, že spoločnosť k tomu zabezpečí primerané podmienky. Každý má mať právo na prístup k takému štandardu zdravotnej starostlivosti, ktorý je v súlade s právnymi predpismi platnými v SR a so súčasným stavom lekárskej vedy.“  

Mikulášske dni alergie vznikli pred 4 rokmi, a dnes už majú svoju tradíciu. Je to dvojdňové podujatie organizované Fakultnou  nemocnicou L. Pasteura, Slovenskou spoločnosťou pre klinickú imunológiu a alergiológiu, Spolkom lekárov v Košiciach, DFN a Miestnym úradom MČ Košice-Staré mesto, pričom prvý deň je venovaný stretnutiu laickej verejnosti s odborníkmi z odborov zaoberajúcich sa liečbou alergických chorôb; teda imunoalergiológov, pneumológov, prípadne otorinolaryngológov a dermatológov. Stretnutie je súčasne slávnostným ukončením liečebných a preventívnych kurzov (tohto roku pre deti z MŠ Košice – Staré Mesto) v spolupráci FNLP, DFN a MÚ MČ Košice Staré Mesto. 

Druhý deň prebehne krajský seminár klinických imunológov a alergiológov, ale samozrejme sú pozvaní aj špecialisti ostatných odborov, ktorých choroby sa týkajú imunitného systému, teda pneumológov, otorinolaryngológov a dermatológov a nechýbajú ani lekári prvého kontaktu všeobecní lekári pre dospelých a pediatri. Toho roku sa program zameriava na peľovú informačnú službu a terapiu novodobými antihistaminikami. Peľová informačná služba bola v Košiciach v roku 2006 v skúšobnej prevádzke a od roku 2007 bude v plnej miere poskytovať služby v našom regióne.

 Pozvaní hostia: doc. RNDr. K. Mičieta, CSc. z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského z Bratislavy, MUDr. Dietzova z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach, predseda Slovenskej spoločnosti alergiológie a klinickej imunológie doc. MUDr. V. Pohanka, CSc. Ďalej budú prednášať MUDr. Ľ. Hochmuth, CSc. z B. Bystrice, MUDr. P. Čižnar, PhD. z Bratislavy a MUDr. N. Lukán, PhD. z Fakultnej nemocnice L. Pasteura. 

Informácie poskytol koordinátor podujatia MUDr. Norbert Lukán, PhD.    

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 04 december 2006 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001