COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 16. januára 2021. Sviatok má Kristína zajtra má sviatok Nataša .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow 1. december - Svetový deň AIDS
1. december - Svetový deň AIDS Formátovať pre tlač

30 november 2006    

Svetový deň AIDS vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou a OSN sa pripomína od roku 1988 a jeho symbolom je červená stužka solidarity.  

AIDS je skratka pre syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti a ide o smrteľné ochorenie prenosné z človeka na človeka telesnými tekutinami. Prenášať sa môže pohlavným stykom, krvnou cestou alebo z matky na dieťa počas pôrodu. AIDS je posledné štádium infekcie HIV, ktorú spôsobuje infekcia vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Predpokladá sa, že ide o mutáciu opičieho vírusu, ktorý sa preniesol na človeka.  

„Vírus HIV napáda jeden z typov bielych krviniek človeka, takzvané T-lymfocyty. Naviaže sa na ich povrch, bunky usmrtí a navyše využije ich genetický materiál, aby sa namnožil a potom napáda ďalšie lymfocyty. Tým ničí imunitný systém a obrana tela proti chorobám sa znižuje, pretože postupným ubúdaním bielych krviniek sa imunitný systém človeka viac a viac oslabuje. Príčinou smrti sú nakoniec inak bežné infekcie, ktoré sa u zdravého človeka vôbec nevyskytujú alebo nádorové ochorenia,“ vysvetľuje Doc. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., vedúci lekár AIDS centra Fakultnej nemocnice L. Pasteura a LF UPJŠ v Košiciach.

Infekcia HIV prechádza niekoľkými štádiami. V priebehu prvých týždňov infekcie sa u človeka rozvinie akútne ochorenie podobné infekčnej  mononukleóze, ktoré väčšinou rýchlo odznie. Príznaky zahŕňajú celkovú únavu, nútenie na vracanie, hnačku, bolestivosti kĺbov a svalov, teploty, bolesti hrdla, stuhnutosť, zväčšenie lymfatických uzlín či nevysvetliteľný úbytok hmotnosti. Po tomto štádiu môže byť infikovaný človek niekoľko rokov bez príznakov, kým sa jeho imunitný systém neoslabí natoľko, že ho začnú trápiť chronické respiračné či plesňové ochorenia alebo sa neobjavia atypické nádory.  

„Vírus HIV, ktorý vnikne do ľudského organizmu, nie je schopný sám o sebe prežiť. Dokáže to iba za pomoci špeciálnych bielych krviniek, na ktoré sa naviaže prostredníctvom receptora na ich povrchu. Vo svete sa ním už nakazilo okolo 60 miliónov ľudí, najčastejšie pri nechr ánenom pohlavnom styku. Pritom šanca ochorieť na HIV pri nechránenom pohlavnom styku je pomerne malá – asi len tri desatiny percenta. Iné pohlavné ochorenie však toto riziko výrazne zvyšuje,“ hovorí Doc. Jarčuška.  

Na Slovensku sa prvý prípad nákazy HIV objavil v roku 1985 a odvtedy sa vírusom infikovalo 183 ľudí. Dvadsať sedem infikovaných evidujú v AIDS centre Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Ide o kumulatívny počet pacientov, teda všetkých u ktorých bola HIV infekcia dosiaľ zistená. Z nich šiesti zomreli, ďalší štyria sú v rozvinutom štádiu ochorenia na AIDS. Sedemnásti pacienti sú na vysoko aktívnej retrovírusovej liečbe, to znamená dostávajú kombináciou troch účinných liekov, ktoré sa nazývajú antiretrovirotiká. 

„Dve tretiny našich pacientov tvoria muži a vekový priemer pacientov je niečo pod tridsať rokov. Väčšina nich má od 20 do 30 rokov, ale máme aj troch pacientov starších ako 50 rokov. Veľkú časť z nich tvoria homosexuáli, no ich podiel v skupine novoinfikovaných ľudí klesá. Všetci pacienti evidovaní v našom AIDS centre sa infikovali pohlavným stykom. Pre nás je to pozitívna informácia, pretože ak sa táto nákaza dostane do komunity narkomanov užívajúcich drogy vnútrožilovým spôsobom, šíri sa obyčajne veľmi rýchlo. Príkladom toho je Ukrajina, ktorá má už asi 300-tisíc infikovaných, pričom až  90 percent pacientov sa nakazilo vnútrožilovým podávaním drog,“ informuje vedúci lekár AIDS centra FN L. Pasteura v Košiciach, ktoré existuje už desať rokov. Jeho úlohou je dispenzarizovať pacientov zo zistenou HIV infekciou, poskytovať im liečebnú starostlivosť a podieľať sa osvetovej činnosti a rôznych projektoch súvisiacich s výchovou aktivistov.  

Doc. Jarčuška prezrádza, že pacienti infikovaní HIV sú obyčajne promiskuitnejší, než je slovenský priemer, no len dvaja či traja pacienti evidovaní v AIDS centre FN L. Pasteura boli veľmi promiskuitní - jeden z nich udáva až 4000 sexuálnych partneriek. Zhruba jedna tretina pacientov mala jednoducho iba v živote smolu a jedna pacientka sa dokonca infikovala od svojho prvého a jediného sexuálneho partnera. 

„V AIDS centre FN L. Pasteura máme aj päť žien, ktoré ako infikované HIV vírusom porodili dieťa. Všetky otehotneli prirodzeným spôsobom, nie umelým oplodnením, pričom len v jednom prípade je infikovaný aj ich partner. Prvé dieťa sa narodilo pred vyše troma rokmi a jedna zo žien o nejaký čas porodí svoje druhé dieťa. Všetky naše pacientky rodili cisárskym rezom, pretože tento spôsob predstavuje najmenšie riziko infikovania dieťaťa vírusom HIV z matkinej krvi,“ vysvetľuje Doc. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., podľa ktorého je riziko nakazenia sa dieťaťa pri dojčení veľmi nízke, rovnako ako možnosť nakazenia sa plodu vírusom v tehotenstve.

História:         

- Ako prvý popísal ochorenie v r. 1981 Dr. Michael Gottlieb v San Franciscu. Na základe pozorovania atypického zápalu pľúc u viacerých pacientov nazval dovtedy neznáme ochorenie ako AIDS – syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti. Následne sa zistilo, že chorých je viac nielen v USA, ale aj ďalších západných krajinách a rozšírené je hlavne v komunite homosexuálov.

V r. 1983 prof. Luc Montagnier v Pasteurovom ústave v Paríži izoloval z uzlín pacienta s AIDS vírus, ktorý označil za možného pôvodcu ochorenia.

O rok neskôr v USA tím prof. Galla izoloval ten istý vírus od viacerých pacientov a konštatoval, že vyvoláva ochorenie AIDS. Jeden z troch spoluobjaviteľov vírusu – Mikuláš Popovič - bol Slovák.

- V r.1985 sa objavil vôbec prvý liek na AIDS, ale sám nestačil na úspešnú liečbu.

- V r. 1996 prebehli prvé skúšky s trojkombináciou liekov, ktoré znamenali dramatický obrat v liečbe tohto ochorenia.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 30 november 2006 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001