COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 16. januára 2021. Sviatok má Kristína zajtra má sviatok Nataša .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Centrum pre liečbu diabetes mellitus inzulínovými pumpami
Centrum pre liečbu diabetes mellitus inzulínovými pumpami Formátovať pre tlač

28 november 2006    

Centrum pre liečbu diabetu inzulínovými pumpami je súčasťou I. internej kliniky vedenej prof. MUDr. Ivicou Lazúrovou, CSc. V diabetológii sa centrum špecializuje hlavne na liečbu diabetes  mellitus 1. typu, akútnym stavom v diabetológii, liečeniu komplikácii sprevádzajúcich toto ochorenie a nastavovaniu pacientov na inzulínové pumpy.  V centre sa venujeme aj edukácii diabetikov 1. a 2. typu.

Cieľom liečby diabetes mellitus je prevencia vzniku a vývoja akútnych a neskorých komplikácií tohto ochorenia a zlepšenie kvality života. Jednou z možností ako dosiahnuť tieto hodnoty je popri intenzifikovanej inzulínovej liečbe aj liečba pomocou inzulínovej pumpy.  Dosiahnutie a udržiavanie normálnych hodnôt glykémií u diabetika vedie k dramatickému spomaleniu a zníženiu vývoja neskorých komplikácií diabetu.

Liečba kontinuálnou subkutánnou infúziou inzulínu (CSII-continuous subcutaneous insulin infusion) zvyčajne nazývaná aj ako liečba  inzulínovou pumpou je na svete známa už približne 40 rokov. Postupným zdokonaľovaním inzulínových púmp sa táto liečba ukázala ako bezpečná a vysoko efektívna pre vybraných pacientov s diabetes mellitus 1. typu.

 Na Slovensku sa v súčasnosti používa a je  zaregistrovaných podľa vydaného opatrenia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 19. septembra 2005 č. OPP0305 - 22395/2005 – SL 5 inzulínových  pump. Sú to: H-Tron V 100 a H-Tron plus V 100, Accu-chek Spirit švajčiarskej firmy Roche a pumpy  Minimed 508 a Minimed Paradigm 712 americkej firmy Medtronic. Jednu inzulínovú pumpu do výšky základného funkčného typu, spolu s jej príslušenstvom  predpisuje pacientovi raz za štyri roky diabetológ, alebo detský endokrinológ-diabetológ na Poukaz na zdravotnícku pomôcku a zdravotnícku potrebu. Tieto inzulínové pumpy patria v súčasnosti medzi celosvetovú špičku výrobkov určených na intenzifikovanú liečbu diabetu. Centrum má personálne a technické vybavenie potrebné na liečbu inzulínovými pumpami. Zabezpečuje pravidelné monitorovanie parametrov kompenzácie diabetu, kontakt pacienta s lekárom počas 24 hodín a lôžkové zázemie pre prípad urgentnej hospitalizácie. Pacientom sa venujú MUDr. Miroslav Paľko,  odborná asistentka MUDr. Ingrid Dravecká a kolektív zdravotných sestier. V spolupráci s I. Gynekologicko-pôrodníckou klinikou sa lekári venujú aj tehotným  pacientkam s gestačným diabetom a diabetom 1. typu. Súčasťou centra je aj diabetologická poradňa, kde sú sledovaní pacienti, ktorí sú liečení inzulínovou pumpou z Košického, prešovského kraja a iných krajov Slovenska. 

Prof.MUDr.Lazúrová I.,CSc. - prednosta I.int.kliniky  

MUDr.Moščovič P., CSc. - zástupca prednostu  

MUDr.Paľko M. - ordinár pre diabetológiu 

MUDr.Dravecká I.,PhD. - odborný asistent

 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 28 november 2006 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001