COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 28. januára 2021. Sviatok má Alfonz zajtra má sviatok Gašpar .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow S príchodom leta si opäť treba dávať pozor na kliešte
S príchodom leta si opäť treba dávať pozor na kliešte Formátovať pre tlač

09 máj 2013    

Klinika infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice v tomto roku hospitalizovala 7 pacientov s boreliózou, a zatiaľ ani jedného so zápalom mozgu a mozgových blán spôsobených kliešťom. Vlani klinika prijala 15 pacientov s boreliózou a 3 pacientov s kliešťovou meningoencephalitídou.

1. Kliešťová encefalitída 
        Čas od nákazy po objavenie sa prvých príznakov je priemerne 7–14 dní. Toto vírusové ochorenie prebieha obyčajne v dvoch vlnách. Prvá vyzerá ako ľahká chrípka, vrátane nechutenstva i črevných ťažkostí, ktorej priebeh sa po 3–4 dňoch zmierni a nastáva bezpríznaková fáza (2-6 dní). Čoskoro však nastúpi vysoká teplota, bolesti hlavy, vracanie, svetloplachosť, stuhnutie šije a ďalšie príznaky charakteristické pre postihnutie centrálneho nervového systému. Môže mať trvalé následky ako obrna, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, výnimočne sa môže skončiť aj smrťou.
         Vírus sa prenáša na človeka od infikovaných drobných hlodavcov, lesnej zveri a vtáctva prostredníctvom kliešťa.
„Nie každý, kto mal prisatého infikovaného kliešťa, ochorie. Je to spôsobené prekonaním ochorenia bez klinických príznakov alebo len s miernymi klinickými príznakmi (napr. ako prechladnutie s miernymi bolesťami hlavy). Pri takto prebiehajúcej infekcii môže byť imunitný systém človeka na opakované stretnutie s vírusom pripravený, a tak sa dokáže infekcii ubrániť,“ vysvetľuje MUDr. Ladislav Virág, primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UN. L. Pasteura Košice.
         Infikovať sa možno aj konzumáciou surového mlieka kôz a oviec alebo nedostatočne spracovaných výrobkov z týchto surovín. Našťastie sú na Slovensku len 2 % kliešťov nositeľmi vírusu kliešťového zápalu mozgu a mozgových blán.
Očkovanie proti kliešťovej meningoencephalitíde je dostupné a odporúča sa pri vysokom riziku možnej expozície (lesníci, poľovníci...).

2. Lymská borelióza
         Po približne 3–32 dňoch od nákazy sa v mieste uhryznutia kliešťom objaví u 60–80 % pacientov červená škvrna, ktorá uprostred bledne. Vtedy treba vyhľadať lekára. U neliečených pacientov toto začervenanie zmizne po 3–4 týždňoch, po nasadení liečby antibiotikami už v priebehu niekoľkých dní. Neliečená bakteriálna infekcia môže po niekoľkých mesiacoch, ba i rokoch viesť k chronickým problémom srdca a nervov i k trvalým  poškodeniam kĺbov. Pri diagnostike sa využíva odber krvi na protilátky. Najvyššie hladiny protilátok sa tvoria po 6–8 týždňoch trvania ochorenia. V našich podmienkach očkovanie proti lymskej borelióze dosiaľ nejestvuje. Odhaduje sa, že v našich podmienkach je nakazených boréliami 15–25 % kliešťov.
„Ak po poštípaní kliešťom a jeho odstránení vznikne na koži začervenanie väčšie ako jedno Euro s centrálnym vyblednutím ide o diagnózu erytema migrans -  včasnú kožnú formu boreliózy. V tomto prípade nie je nevyhnutný odber protilátok proti boreliám. Liečba antibiotikami sa nasadzuje ihneď a trvá do 14 dní. V sporných prípadoch je však možná diagnostika stanovením protilátok proti boreliám v krvi (sére) pacienta. Treba si však pamätať, že po prekonaní boreliózy protilátky v triede IgG ostávajú pozitívne. Ide o pamäťové protilátky, ktoré ostávajú v krvi niekedy aj celý život a často sa chybne opakuje liečba, keďže sú protilátky pozitívne a aj často opakované odbery sú potom iracionálne,“ upozorňuje primár MUDr. Ladislav Virág.
         Liečbu aj diagnostiku treba nechať v rukách infektológa a spoľahnúť sa na jeho úsudok vzhľadom k bohatým klinickým skúsenostiam s touto diagnózou.

3. Anaplazmóza
         Bakteriálna infekcia s inkubačnou dobou 1–3 týždne od prisatia kliešťa a má príznaky pripomínajúce chrípku ( horúčky, nechutenstvo, bolesti hlavy ). Podobne ako borelióza sa lieči antibiotikami. U pacienta ju prvýkrát diagnostikovali v roku 1997 v Slovinsku.
          „V podstate celá stredná Európa je jedným veľkým ohniskom, kde hrozí nákaza kliešťovými ochoreniami. Pozor si treba dať najmä v susedných Čechách, v Rakúsku, Maďarsku, nemeckom Bavorsku, v Slovinsku i pobaltských štátoch,“ dodáva primár MUDr. Ladislav Virág.

Ako sa pred kliešťom chrániť   
         Najväčší výskyt kliešťov býva od apríla do októbra. Číhajú na človeka najmä v tráve, preto sa treba do prírody vhodne obliecť. Odporúča sa vyhnúť krátkym rukávom a krátkym nohaviciam. Tie by mali byť zasunuté do topánok, prípadne mať pod nimi ešte podkolienky. Je tiež vhodné použiť repelenty, či zaočkovať sa. Po návrate z prírody je potrebné vytriasť šaty, dôkladne sa osprchovať a skontrolovať si celé telo. Kliešť sa nemusí prisať hneď. Putujúc po koži a záhybmi šatstva môže miesto na prisatie hľadať aj niekoľko hodín. Najradšej má tenšie časti kože ( ohyby lakťov a kolien,  slabiny, brucho, podpazušie, uši, či oblasť okolo pohlavných orgánov ).
         Netreba sa spoliehať na to, že miesto, kde sa prisal kliešť, nás začne svrbieť. Môže to byť až na druhý deň, pretože kliešť nejaký čas do rany vypúšťa znecitlivujúcu látku. Má len niekoľko milimetrov a mnohí si ho všimnú, až keď je nasatý krvou a zväčšený. Z hľadiska pravdepodobnosti prenosu infekcie je vhodné odstrániť ho čím skôr.

Ako správne odstrániť kliešťa
• Kedysi sa odporúčalo udusiť zahryznutého kliešťa olejom alebo mastným krémom. No ak je kliešť nakazený, infekcii len uľahčíme cestu do tela. Dusiaci sa kliešť totiž vyvráti obsah svojich vnútorností do rany.
• Ďalším mýtom je krútenie kliešťa v smere či proti smeru hodinových ručičiek. Kliešť nemá závit, drží sa podobným mechanizmom ako úchytka v stene.
• Pred odstránením ho polejte či postriekajte nejakou dezinfekciou, najlepšie s obsahom alkoholu. Ak nemáte poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne, použite alkoholický nápoj, parfum, kolínsku. Niekto pripúšťa aj použitie hustej mydlovej peny, keďže mydlo má aj dezinfekčný účinok (najmä antibakteriálne).
• Kliešťa uchopte pinzetou čo najbližšie pri koži a miernym ťahom sa ho pokúste vytiahnuť. Neponáhľajte sa, snažte sa ho nerozpučiť. Následne ranu opäť dezinfikujte.
• Včasné odstránenie kliešťa je dôležité, ale ak ste v lese a nemáte so sebou nijaké pomôcky, odstráňte si ho radšej až doma. Ak sa stane, že časť kliešťa ostane v koži, netreba robiť paniku. Miesto ošetrite masťou s obsahom antibiotika a zvyšok kliešťa sa po čase vylúči mimo kože podobne ako drevená trieska. Vhodnejšie je vyhľadať lekára, ktorý vám hlavičku kliešťa odborne a sterilne odstráni.
Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001