COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 28. januára 2021. Sviatok má Alfonz zajtra má sviatok Gašpar .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Rádiofrekvenčná kyfoplastika - nová metóda ošetrenia zlomenín stavcov dostupná aj v UNLP Košice
Rádiofrekvenčná kyfoplastika - nová metóda ošetrenia zlomenín stavcov dostupná aj v UNLP Košice Formátovať pre tlač

19 apríl 2013    

Na Klinike úrazovej chirurgie ošetrujú kompresívne zlomeniny stavcov novou metódou – Rádiofrekvenčnou kyfoplastikou, systémom StabiliT®.

Image
tím operatérov (zľava): MUDr. Michal Karásek, Doc. MUDr. Theodoz Molčányi, CSc., MUDr., PhD. Ľuboš Tomčovčík   

Kompresívne zlomeniny stavcov sa prejavujú intenzívnou bolesťou. Vyskytujú sa predovšetkým u starších pacientov s osteoporózou, laicky nazývanou rednutie kostí. Pre ochorenie je charakteristické ubúdanie kostnej hmoty, krehkosť a lámavosť kostí. Osteoporózou postihnuté stavce sa znižujú, často dochádza k ich zlomeninám aj pri minimálnom násilí. Posilnenie kosti stavcov kostným cementom je prevenciou progresie ochorenia a vzniku zlomenín.
       
Doposiaľ sme mali k dispozícii dve možnosti riešenia. Vertebroplastika je miniinvazívna operačná metóda, pri ktorej sa do tela stavca aplikuje špeciálny kostný cement. Pri kyfoplastike sa do tela stavca zavedie zvinutý kovový stent , ktorý sa v stavci tlakom rozvinie a do neho sa aplikuje kostný cement. Kyfoplastika, na rozdiel od vertebroplastiky, umožňuje nielen stabilizáciu stavca aplikáciou kostného cementu, ale upravuje aj jeho výškovú deformitu.
        
Klinika úrazovej chirurgie (KÚCH) má takmer 15 ročné skúsenosti s vertebroplastikou osteoporotických zlomenín chrbtice a ako prvé pracovisko na Slovensku začalo v roku 2009 využívať na ošetrenie týchto zlomenín kyfoplastiku.
 „Obe metódy sú miniinvazívne a robia sa v celkovej anestézii. Cez kožu na chrbte pacienta sa pod RTG kontrolou zavedie do postihnutého stavca jedna alebo dve kanyly, cez ktoré sa aplikuje kostný cement,“ spresňuje primár KÚCH, Doc. MUDr. Theodoz Molčányi, CSc.

V súčasnosti začíname s novým systémom, ktorý má výhody oboch predchádzajúcich. Pre pacienta je bezpečnejšia (nehrozí  riziko poranenia miechy) a zároveň znižuje záťaž personálu rentgenovým žiarením.

Image

Rádiofrekvenčná kyfoplastika systémom StabiliT® sa tiež vykonáva ako minimálne invazívny výkon v celkovej anestézii. „Do tela stavca sa zavedie iba jedna kovová kanyla, cez ktorú sa do dutiny stavca aplikuje kostný cement. Cement sa pred aplikáciou do tela stavca rádiofrekvenčne zahrieva, čím sa zabezpečí kontrolovaný priebeh tuhnutia kostného cementu.  Tuhší cement a originálny spôsob aplikácie v dávkach, umožní obnovenie výšky tela stavca bez použitia kovového stentu a zároveň zabráni jeho nežiaducemu úniku mimo ošetrovanú oblasť,“ opisuje výhody nového systému úrazový chirurg MUDr., PhD. Ľuboš Tomčovčík, ktorý rádiofrekvenčnou kyfoplastikou na KÚCH ošetril prvých pacientov.

V pondelok (15.4.) podstúpila novú metódu ošetrenia stavcov 80-ročná Anna Onoferová z Valalík. V jej prípade išlo o zlomeninu 2. driekového stavca a ako sama potvrdila, bolesti v chrbtici ustúpili a teší sa na jarné práce v záhrade.

Image

„Tá metóda je excelentná v tom, že pacient odchádza z nemocnice už na 2. deň po operácii a s minimálnymi bolesťami,“ dodáva MUDr. Michal Karásek, úrazový chirurg KÚCH, ktorý má s aplikáciou novej metódy tiež dobré skúsenosti.
 „Je viac ako potrebné „držať krok“ s novou medicínskou technológiou, pretože aj v prípade zavedenia rádiofrekvenčnej kyfoplastiky skvalitňujeme poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ doplnil MUDr. Ladislav Rosocha, MPH, riaditeľ UN L. Pasteura Košice.
         Výrobcom tohto systému je spoločnosť DFine z USA a na slovenský trh ho dodáva B. Braun Medical s.r.o. Systém je plne hradený zdravotnými poisťovňami.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 19 apríl 2013 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001