COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 16. januára 2021. Sviatok má Kristína zajtra má sviatok Nataša .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow CHOCHP je druhým najčastejším neinfekčným ochorením na svete
CHOCHP je druhým najčastejším neinfekčným ochorením na svete Formátovať pre tlač

15 november 2006    

15. november - Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby pľúc

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) je civilizačné ochorenie, na ktorému podľahnú ročne na celom svete asi 3 milióny ľudí. CHOCHP je celosvetovým zdravotným problémom, pretože je štvrtou najčastejšou príčinou smrti a počet chorých výrazne stúpa. Chronická obštrukčná choroba pľúc je druhým najčastejším neinfekčným ochorením na svete. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ňou trpí asi jedno percento svetovej populácie (približne 600 miliónov ľudí) a asi pätina všetkých fajčiarov. Na Slovensku postihuje asi 8 až 16 % ľudí vo veku nad 40 rokov.

„Toto ochorenie vzniká predovšetkým u fajčiarov a to aj u tých, ktorí tento zlozvyk už v minulosti zanechali. Môže sa však vyvinúť aj u ľudí, ktorí žijú alebo pracujú v prašnom prostredí a u pasívnych fajčiarov. Keďže chronická obštrukčná choroba predovšetkým súvisí s fajčením, chorých pribúda, pretože počet fajčiarov v spoločnosti neklesol. Veľmi výrazný vzostup tohto ochorenia pozorujeme celosvetovo najmä v ženskej populácii, keďže žien-fajčiarok pribúda. Ženy sú pritom vnímavejšie na škodlivé účinky cigaretového dymu a choroba sa u nich vyvíja včasnejšie,“ hovorí prednostka Kliniky pneumológie a ftizeológie Fakultnej nemocnice L. Pasteura prof. MUDr. Ružena Tkáčová, PhD.  

Chronická obštrukčná choroba pľúc sa podľa nej spočiatku prejavuje iba takzvaným fajčiarskym kašľom, no neskôr vedie k veľmi výraznému zníženiu funkcie pľúc a zlyhávaniu dýchania. Pravidelné vdychovanie cudzorodých častíc z vonkajšieho prostredia alebo cigaretového dymu totiž vyvoláva chronický zápal, ktorý spôsobuje zúženie dýchacích ciest – tento proces je nevratný a časom sa zhoršuje. V dôsledku zápalu sa tiež narúša štruktúra pľúcnych mechúrikov, ktoré potom neokysličujú krv dostatočne. Výsledkom je prehlbujúci sa pocit nedostatku vzduchu a dýchavica, najprv pri fyzickej námahe, neskôr i v pokoji. Nadmerná tvorba hlienu zapríčiňuje kašeľ a v rozvinutých štádiách ochorenia trpia pacienti zlyhávaním srdca. Tiež im opúchajú nohy a modrejú pery, pričom sú v poslednej fáze ochorenia odkázaní na kyslíkový prístroj a zomierajú na zlyhanie činnosti srdca alebo dýchania. 

Ochorenie sa obyčajne vyvíja po štyridsiatom roku života, pričom chorým sa zhoršuje kvalita a skracuje dĺžka života. Najčastejším symptómom je chronický kašeľ, pridružuje sa zhoršená tolerancia záťaže a dýchavica (napríklad pri chôdzi hore schodmi), ktoré sa neraz mylne pripisuje vyššiemu veku.

„Chronická obštrukčná choroba pľúc postihuje viac ako 30 percent fajčiarov. Ochorenie poznáme a liečime asi len posledných pätnásť rokov, aj keď o chronickej bronchitíde, ktorá je jeho súčasťou, vieme už viac než sto rokov. CHOCHP sa lieči inhalačnými preparátmi, ktorých cieľom je rozšíriť priedušky a umožniť normálne prúdenie vzduchu pri vdychu aj výdychu. V pokročilejších štádiách ochorenia sa podávajú inhalačné kortikoidy a u niektorých pacientov je potrebné chirurgicky odstrániť nefunkčné časti pľúc, prípadne transplantovať pľúca,“ vysvetľuje prof. Tkáčová.  

Klinika pneumológie a ftizeológie FN L. Pasteura má špeciálnu ambulanciu pre obštrukčné chorobu pľúc, ktorá sa venuje pacientom s CHOCHP a tiež chorým na bronchiálnu astmu. Predovšetkým pacientom v pokročilých štádiách a s pridruženými ochoreniami, napríklad srdca či diabetom. V Košickom kraji je výlučným poskytovateľom kyslíkovej liečby. Pracovisko realizuje aj intenzívny výskum tohto ochorenia. Sleduje napríklad, ktoré genetické faktory ovplyvňujú riziko vzniku a závažnosti CHOCHP a aké je srdcovo-cievne riziko ochorenia. V budúcnosti sa plánuje zaoberať aj otázkou metabolických porúch u pacientov s CHOCHP, pretože mnohí v posledných rokoch svojho života rapídne strácajú hmotnosť, čo je spojené s rizikom včasnej smrti. Potrebné je zistiť, aké faktory k tomu prispievajú.  

Na Klinike pneumológie a ftizeológie sú tiež liečení pacienti s CHOCHP, ktorí potrebujú hospitalizáciu pri náhlom zhoršení zdravotného stavu. Takzvané exacerbácie - obdobia zhoršenia - striedajú fázy pokoja, kedy pacient nemá žiadne príznaky ochorenia. Pri exacerbáciách sa objavujú teploty, chorí vykašliavajú hlieny a často sa dusia. Niekedy vyžadujú až umelú pľúcnu ventiláciu, inak sa bez pomoci zadusia. 

„Ochorenie môže postihnúť nielen fajčiarov, ale aj ľudí žijúcich v priemyselne znečistených oblastiach a tiež niektoré profesie, napríklad pracovníkov kuchýň s nedostatočným vetraním. Existujú aj vzácne prípady pacientov, u ktorých vedie ku CHOCHP genetická predispozícia. Pod veľký nárast prípadov chronickej obštrukčnej choroby pľúc sa však podpisuje predovšetkým fajčenie. Už prvé symptómy, najmä ranný ‚fajčiarsky‘ kašeľ netreba podceňovať, namieste je čo najskôr vyhľadať pľúcneho lekára. Ten pomocou spirometrie zmeria rýchlosť prietoku vzduchu pri výdychu a táto diagnostická metóda ochorenie odhalí,“ konštatuje prof. Tkáčová, podľa ktorej je predpokladom úspešnej liečby skoncovať s fajčením.  

Prehodnotiť svoj vzťah k fajčeniu odborníčka odporúča každému, nielen tým, u ktorých sa už objavili prvé príznaky ochorenia. Každý fajčiar starší ako štyridsať rokov by podľa nej mal absolvovať vyšetrenie pľúcnych funkcií na špecializovanom pneumologickom pracovisku. V prípade záujmu o takéto vyšetrenie možno kontaktovať priamo Kliniku pneumológie a ftizeológie FN L. Pasteura. Telefonický kontakt je: 055/ 615 2642. 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 15 november 2006 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001