COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 16. januára 2021. Sviatok má Kristína zajtra má sviatok Nataša .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Sympózium primárnej prevencie ústneho zdravia
Sympózium primárnej prevencie ústneho zdravia Formátovať pre tlač

10 november 2006    

Dôležitosti predchádzania zubnému kazu a ochorení parodontu je venované Sympózium primárnej prevencie ústneho zdravia, ktoré sa koná v dňoch 10.-11. novembra 2006 v Košiciach v aule Lekárskej fakulty na Triede SNP č. 1. Na tomto odbornom podujatí odznie celkov 37 prednášok popredných odborníkov z ČR a SR a zúčastní sa ho 200 zubných lekárov z celého Slovenska. Sedemnásť dentálnych firiem bude prezentovať a ponúkať svoje výrobky, najmä výrobky ústnej hygieny pre domáce a profesionálne použitie.

Sympózium vychádza zo záverov Svetovej zdravotníckej organizácie pre redukciu výskytu zubného kazu a chorôb parodontu. Slovenská republika ako členský štát WHO podpísala "Projekt Zdravie 21", jedným z cieľov ktorého je redukcia zubného kazu u detí a mladistvých. Vzhľadom na to, že opatrenia primárnej prevencie v SR nie sú rozpracované v celoštátnom rozsahu, chcú odborníci týmto Sympózium upozorniť na nevyhnutnosť riešenia tejto problematiky.

Snahou WHO pre najbližšie obdobie  je zvýšenie kvality ľudského života najmä aplikáciou preventívnych opatrení. V ústnej dutine ide o zníženie výskytu zubného kazu a ochorení parodontu, ktoré predstavujú najčastejšie sa vyskytujúce chronické, infekčné, neprenosné ochorenia organizmu človeka.  Ľudská populácia je týmto ochorením postihnutá asi v 70-90 %. Výsledky výskumov, ale aj dlhoročná klinická prax v mnohých krajinách jednoznačne dokázali, že práve primárna prevencia zubného kazu je najjednoduchšie realizovateľná, ekonomicky nenáročná a dostupná pre každého jednotlivca. Prevencia však nezávisí len od práce zubného lekára, ale predstavuje významnú úlohu cielenej zdravotnej výchovy u dieťaťa v predškolskom veku s opakovanými nácvikmi ústnej hygieny adekvátnej veku jedinca. Ďalšou súčasťou je kontrolovaná neustála fluoridácia, správna výživa, skoré vyhľadávanie zubného kazu a rôznych anomálií chrupu.

V SR je táto problematika vysoko aktuálna nakoľko  stav ústneho zdravia v jednotlivých vekových skupinách je nepriaznivý a Slovensko je v rebríčku krajín Európy na jednom z posledných miest. Ako príklad môžeme uviesť percento 6-ročných detí bez jediného zubného kazu: do r. 2000 bolo kritérium WHO  50 % detí, pričom v SR ich bolo len 19 %. Kritérium pre r. 2010 je až 80 % detí bez zubného kazu, vrátane mliečnych zubov. Tento cieľ bude na Slovensku veľmi ťažké naplniť aj tým, že je zrušená systematická starostlivosť o ústnu dutiny detí predškolského a školského veku. Väčšina detí navštevuje zubných lekárov až keď sa objaví bolestivý problém!  Naša populácia si tiež neuvedomuje, že neliečený zubný kaz a choroby parodontu sú príčinou nielen predčasných strát zubov, ale aj nepriaznivo ohrozujú celkových zdravotný stav. Ide o rozsev baktérií krvnou cestou do vzdialenejších orgánov, napr. zápalu srdcového svalu, obličiek, zhoršenie diabetes mellitus, rizikové tehotenstvo  s predčasným pôrodom a nízkou pôrodnou hmotnosťou a i.

POZNÁMKA: Informácie poskytla prednostka I. Stomatologickej kliniky prof. MUDr. Neda Markovská, CSc.  

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 13 november 2006 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001