Dôležitosti predchádzania zubnému kazu a ochorení parodontu je venované Sympózium primárnej prevencie ústneho zdravia, ktoré sa koná v dňoch 10.-11. novembra 2006 v Košiciach v aule Lekárskej fakulty na Triede SNP č. 1. Na tomto odbornom podujatí odznie celkov 37 prednášok popredných odborníkov z ČR a SR a zúčastní sa ho 200 zubných lekárov z celého Slovenska. Sedemnásť dentálnych firiem bude prezentovať a ponúkať svoje výrobky, najmä výrobky ústnej hygieny pre domáce a profesionálne použitie.
Sympózium vychádza zo záverov Svetovej zdravotníckej organizácie pre redukciu výskytu zubného kazu a chorôb parodontu. Slovenská republika ako členský štát WHO podpísala "Projekt Zdravie 21", jedným z cieľov ktorého je redukcia zubného kazu u detí a mladistvých. Vzhľadom na to, že opatrenia primárnej prevencie v SR nie sú rozpracované v celoštátnom rozsahu, chcú odborníci týmto Sympózium upozorniť na nevyhnutnosť riešenia tejto problematiky.
Snahou WHO pre najbližšie obdobie je zvýšenie kvality ľudského života najmä aplikáciou preventívnych opatrení. V ústnej dutine ide o zníženie výskytu zubného kazu a ochorení parodontu, ktoré predstavujú najčastejšie sa vyskytujúce chronické, infekčné, neprenosné ochorenia organizmu človeka. Ľudská populácia je týmto ochorením postihnutá asi v 70-90 %. Výsledky výskumov, ale aj dlhoročná klinická prax v mnohých krajinách jednoznačne dokázali, že práve primárna prevencia zubného kazu je najjednoduchšie realizovateľná, ekonomicky nenáročná a dostupná pre každého jednotlivca. Prevencia však nezávisí len od práce zubného lekára, ale predstavuje významnú úlohu cielenej zdravotnej výchovy u dieťaťa v predškolskom veku s opakovanými nácvikmi ústnej hygieny adekvátnej veku jedinca. Ďalšou súčasťou je kontrolovaná neustála fluoridácia, správna výživa, skoré vyhľadávanie zubného kazu a rôznych anomálií chrupu.
V SR je táto problematika vysoko aktuálna nakoľko stav ústneho zdravia v jednotlivých vekových skupinách je nepriaznivý a Slovensko je v rebríčku krajín Európy na jednom z posledných miest. Ako príklad môžeme uviesť percento 6-ročných detí bez jediného zubného kazu: do r. 2000 bolo kritérium WHO 50 % detí, pričom v SR ich bolo len 19 %. Kritérium pre r. 2010 je až 80 % detí bez zubného kazu, vrátane mliečnych zubov. Tento cieľ bude na Slovensku veľmi ťažké naplniť aj tým, že je zrušená systematická starostlivosť o ústnu dutiny detí predškolského a školského veku. Väčšina detí navštevuje zubných lekárov až keď sa objaví bolestivý problém! Naša populácia si tiež neuvedomuje, že neliečený zubný kaz a choroby parodontu sú príčinou nielen predčasných strát zubov, ale aj nepriaznivo ohrozujú celkových zdravotný stav. Ide o rozsev baktérií krvnou cestou do vzdialenejších orgánov, napr. zápalu srdcového svalu, obličiek, zhoršenie diabetes mellitus, rizikové tehotenstvo s predčasným pôrodom a nízkou pôrodnou hmotnosťou a i.
POZNÁMKA: Informácie poskytla prednostka I. Stomatologickej kliniky prof. MUDr. Neda Markovská, CSc.