COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je sobota 27. februára 2021. Sviatok má Alexander zajtra má sviatok Zlatica .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Pre pacientov arrow LIEČEBNÁ VÝŽIVA PRI PEPTICKOM VREDE
LIEČEBNÁ VÝŽIVA PRI PEPTICKOM VREDE Formátovať pre tlač

25 september 2012    

Uverejnené: BEDEKER ZDRAVIA
Autorka: Bc. Silvia Lindtnerová, asistentka výživy, Odd. liečebnej výživy, UN L. Pasteura Košice

Peptické vredy
Sú benígne defekty sliznice žalúdka alebo dvanástnika, pričom  poškodenie  sliznice preniká do hĺbky cez jej svalovú vrstvu. Až Warrenov a Marschalov objav významu Helicobacter pylori v patogenéze peptického vredu priniesol zásadný obrat v účinnosti proti vredovej liečby. Postupným zdokonaľovaním terapeutických schém sa dosiahla až vyše 90-percentná účinnosť liečby. Vzhľadom k tomu, že v prípade vyliečených pacientov s eradikovaným HP klesla ročná recidivita  zo 60 až 70 % na asi 10 až 15%, znížil sa aj celkový výskyt tohto ochorenia. Napriek tomu sa však naďalej objavujú pacienti, ktorých ochorenie je rezistentné voči liečebným postupom a permanentne ohrozuje svojich nositeľov. Helicobacter pylori sa vyskytuje na celom svete, niektoré krajiny sú však postihnuté následkami tejto infekcie výraznejšie. Krajiny východnej Európy, vrátane Slovenska, patria práve k takýmto. Poznanie a rešpektovanie zásad racionálnej terapie infekcie HP pomôže pri jej účinnejšej eradikácií a teda aj zlepšení epidemiologickej situácie na Slovensku.

Peptické vredy žalúdka v ére pred „ masívnou“ eradikáciou  Helicobacter pylori patrili medzi najčastejšie ochorenia tráviaceho traktu. V niektorom úseku života postihovali až 10 % populácie. Mužov dokonca dva až tri krát častejšie ako ženy. Vo vyspelých krajinách sa tento rozdiel postupne stiera. Ročná prevalencia sa popisuje medzi číslom 2 až 5 %. V Európe prevažujú duodenálne vredy nad žalúdkovými.  Sú však značné geografické, ale aj rasové rozdiely v ich výskyte. Častý výskyt v Afrike a Južnej Ázií môže súvisieť s vysokou premorenosťou infekcie HP. Najmenej často trpia peptickými vredmi Eskimáci.

Medzi rizikové faktory ovplyvňujúce potenciálny vznik PV patria :
Mužské pohlavie, krvná skupina 0, non sekrécia krvných antigénov do žalúdočnej šťavy, stres a zvýšená hladina pepsinogénu. Riziko vzniku vredov zvyšujú aj chronické ochorenia pečene, pľúc a ciev, užívanie salicylanov a nesteroidových antiflogistík, intenzívne fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, čiernej kávy a tiež nevhodné sociálne a hygienické podmienky.
Infekcia HP je najčastejšou príčinnou vredovej choroby žalúdka a duodena. Patogenéza nie je objasnená. Vždy však ide o výsledok nerovnováhy agresívnych a protektívnych faktorov. Liečba vredovej choroby pacientov pozitívnych na HP vždy zahŕňa aj eradikačnú liečbu Helicobactera, ktorá významne znižuje rekurenciu, opakovaný výskyt vredovej choroby.

Šetriaca diéta
Diéta pri peptickom vrede je plnohodnotná ľahko stráviteľná a má alimentačný charakter, preto ju možno podávať dlhodobo. Používame kvalitné a čerstvé suroviny. Strava má byť pestrá a nie jednotvárna. Najmä hlavné jedlá majú obsahovať všetky základné živiny. Staráme sa aj o dostatočný prísun vitamínov. Jedlá sa majú upravovať tak, aby neboli veľmi objemné a aby mali vhodnú teplotu. Tesne pred nočným spánkom sa nemá prijímať väčšie množstvo potravín. Jesť treba vždy v primeranom prostredí a jedlo má byť vkusne upravené. Hltavé a náhlivé  jedenie škodí, zaťažuje žalúdok a narúša pochody trávenia. Staráme sa aj o to, aby sa jedlo dostatočne upravilo žuvaním už v ústnej dutine. Znášanlivosť potravín je často individuálna. Potraviny upravujeme varením, dusením a pečením. Vylučujeme tie postupy prípravy jedál, ktoré spôsobujú ťažšiu stráviteľnosť pokrmov.

Úprava jednotlivých pokrmov
Polievky : zahusťujeme múkou opraženou na sucho, tuk pridávame do hotovej polievky. Ochucujeme posekanou zelenou petržlenovou vňaťou, pažítkou, kôprom, majoránku.
Mäsá : podávame nemastné dusené, varené alebo pečené. Opekáme ich na sucho, podlievame vývarom z mäsa, kostí a dusíme.
Prívarky a omáčky : zahusťujem múkou opraženou na sucho, alebo bešamelom, zjemňujeme mliekom, smotanou alebo žĺtkom.
Prílohy : najčastejšie podávame zemiaky, ryžu, cestoviny, jemnú knedľu, jemné halušky a krupicové halušky.

Vhodné potraviny a jedlá
Mäso : hovädzie zadné, teľacie a nemastné bravčové mäso ( napr. chudé bravčové stehno ), králik, jahňa, nemastné sladkovodné ryby, rybie filé, nemastná šunka, hydinová a kuracia šunka, jemné a hydinové párky, jemná saláma ( liptovská saláma ).
Vajcia : podávame samostatne, alebo používame na prípravu pokrmov a múčnikov.
Tuky : maslo, rastlinné tuky a oleje
Múka a múčne výrobky : starší chlieb a pečivo, sendvič, vianočka, strúhanka, sucháre, cestoviny, keksy, piškóty
Mlieko a mliečne výrobky : mlieko, sladká a kyslá smotana, kefír, acidofilné mlieko, jogurty, všetky druhy syrov ( okrem plesňových a pikantných ).
Zelenina : mrkva, petržlen, zeler, mladý kaleráb, pór, karfiol, zelený hrášok, zelená fazuľka, tekvica, cvikla, hlávkový šalát, paradajky, špenát. Okrem čerstvej zeleniny môžeme použiť aj sušenú, mrazenú alebo sterilizovanú zeleninu.
Ovocie : jablká, čerešne, višne, marhule, broskyne, pomaranče, citróny, grapefruity, banány, ovocné šťavy, mušty, rôsoly, džúsy. Ovocie podávame aj zavárané.
Bezmäsité jedlá: zeleninové a mäsové nákypy, pudingy, kaše ( krupicová, ryžová a z ovsených vločiek), cestovinové jedlá
Múčniky: piškótové cesto naplnené džemom, krémové s tvarohovou plnkou, odpaľované
Pochutiny a koreniny: zelená petržlenová vňať, pažítka, bobkový list, majorán, rasca, kôpor, vývar z celej cibule, malé množstvo vegety, ocot v malom množstve, škorica, klinčeky.

Nevhodné potraviny
Mäso : mastné, údené a vyprážané mäso, divina, kačka, hus, zabíjačkové špeciality, škvarky, slanina, trvanlivé salámy, kyslé a údené ryby, očká, kaviár
Mliečne výrobky :  syry s pikantnými prísadami, zmrzlina, nanukové torty, mrazené krémy
Múčne výrobky :  čerstvé kysnuté múčniky, linecké cesto, vyprážané múčniky
Zelenina : strukoviny, cesnak, cibuľa, zelená paprika, hlávková a kyslá kapusta, kel, uhorky, zelenina nakladaná v octe, čalamáda
Ovocie : so zrniečkami ako datle, figy, hrozno, orechy, mak, slivky
Koreniny : celé a mleté čierne korenie, štipľavá mletá paprika, horčica, worchester, maggi, zmesi korení, nové korenie
Nápoje : čierna káva, alkoholické nápoje, destiláty, horúce alebo studené nápoje

Probiotiká
Samostatnú kapitolu pri šetriacej diéte tvoria probiotiká. Ich najväčšou výhodou je, že neškodia a predstavujú obrovský terapeutický a preventívny potenciál, s ktorým sa musíme naučiť pracovať. Sú to látky alebo produkty obsahujúce v dostatočnom množstve života schopné mikroorganizmy, ktoré po implantácií, alebo kolonizácií zmenia črevnú mikroflóru, čo im umožní prejaviť svoje zdravotne prospešné účinky. Na základe mnohých klinických štúdií sa potvrdil priaznivý vplyv probiotických baktérií na tráviaci systém vrátane žalúdkového vredu. Problém je v tom, že nie každá probiotická kultúra je vhodná na všetko. Ešte stále nemáme dostatočné vedomosti, na základe ktorých by sme mohli pre jednotlivé ochorenia odporučiť aj konkrétne prípravky. V každom prípade, pokiaľ nebudú jednoznačné, vedecky podložené odporúčania, mala by sa voľba užívania probiotík ponechať na rozhodnutie pacienta. Pri šetriacej diéte je otázne aj pitie mlieka. Ešte do nedávna ho odborníci odporúčali pri bolestiach gastroduodenálneho vredu, pretože jeho účinkom dochádza k neutralizácií kyseliny chlorovodíkovej. Napriek tomu, že existuje už množstvo farmák, ktoré majú pozitívny účinok na liečbu vredov, iné výskumy poukazujú na kladný vplyv mlieka pri tomto ochorení, aj napriek jeho laxatívnym účinkom.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 14 január 2013 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001