Dnes je utorok 26. mája 2020. Sviatok má Dušan zajtra má sviatok Iveta .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Stretli sa pacienti s obsedantno-kompulzívnou poruchou
Stretli sa pacienti s obsedantno-kompulzívnou poruchou Formátovať pre tlač

14 december 2011    

      V stredu 13. decembra sa  na pôde I. psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice a Lekárskej fakulty UPJŠ konalo v poradí už piate celoslovenské stretnutie pacientov trpiacich obsedantno-kompulzívnou poruchou. Táto celodenná komunitná akcia nadväzuje na pravidelné  klubové stretnutia konané na I. psychiatrickej klinike a pozvanie na ňu prijalo 37 pacientov a ich rodinných príslušníkov z celého Slovenska. Program, ktorý zabezpečoval tím odborníkov kliniky, obsahoval psychoedukačnú zložku - diskusnú prednášku o novinkách v poznaní etiológie poruchy a princípoch liečby vedenú prednostom kliniky MUDr. Jozefom Dragašekom, PhD. a nácvik techník kognitívne psychoterapeutických postupov, ktorému sa s pacientmi venovali PhDr. Milana Kovaničová, CSc. a Mgr. Zita Vasiľková. Nechýbal ani kultúrny program - scénické tance dobrovoľníčok z radov študentov pripomenuli účastníkom stretnutia deň Lucie. Pre odborníkov je veľkou odmenou záujem zo strany pacientov o tento doplnok liečebnej starostlivosti, ktorý sa odzrkadľuje v prvom rade v lepšej spolupráci v liečbe, a najmä v psychoterapeutickej práci na sebe. 
      Obsedantno-kompulzívna porucha patrí medzi rozšírené psychické ochorenia - postihuje 2 až 3 percentá populácie. Prejavuje sa vtieravými myšlienkami (obsesie), ktoré sú často spojené s potrebou nekonečného kontrolovania a nutkaním opakovane vykonávať určité úkony (kompulzie). Človek si pri nich zvyčajne sám aj uvedomuje, že  sú často prehnané a nezmyselné, ale nedokáže sa ovládnuť. Následne prežíva často výraznú úzkosť a nepohodu, pričom si uvedomuje iracionálnosť svojho myslenia a správania. Keďže sa za ne pacienti často hanbia, majú problém so zdôverením sa okoliu, čím sa odsúva stanovenie správnej diagnózy a liečba ochorenia. 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 15 december 2011 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001