Dnes je utorok 26. mája 2020. Sviatok má Dušan zajtra má sviatok Iveta .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Začala sa rekonštrukcia tkanivového a bunkového zariadenia v UNLP Košice
Začala sa rekonštrukcia tkanivového a bunkového zariadenia v UNLP Košice Formátovať pre tlač

03 november 2011    

      V týchto dňoch sa začínajú budovať nové priestory pre Združenú tkanivovú banku UNLP Košice a LF UPJŠ, na ktoré získala Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice finančný príspevok z Operačného programu Zdravotníctvo. Pracovisko tak získa vyhvujúce priestorové a prístrojové zázemie pre svoju činnosť.
      Zastavaná plocha ústavu bude po rekonštrukcii predstavovať 539 m2 a úžitková plocha 702 m2 na dvoch poschodiach  (ide o jedno nadzemné a jedno podzemné) v I. pavilóne na Rastislavovej ulici č. 43. Súčasťou vynoveného pracoviska budú nielen moderné laboratóriá zamerané na prípravu tkanivových a bunkových transplantátov, ale vybuduje sa aj  ambulantná časť. K dispozícii bude aj päť nových ambulancií pre personalizovanú liečbu a pokrokovú terapiu. Nové laboratóriá umožnia sterilnú prácu s ľudskými bunkami mimo tela pacienta, ale aj zároveň ich prípravu a spracovanie podľa noriem platných v EÚ pre tzv. pokrokové terapie. Laboratóriá budú zhotovené z moderných materiálov a budú vybavené modernou technikou, čo zabezpečí v jednotlivých laboratóriách plne definované, tzv. čisté prostredie. Technologický systém bude kontinuálne monitorovaný, čím sa  v UNLP Košice, ako druhej najväčšej nemocnici na Slovensku, vytvoria základné predpoklady pre vstup do moderného európskeho klinického výskumného priestoru.

      Stavebné práce začali minulý piatok a ukončené by mali byť v máji 2012, následne sa pracovisko vybaví nábytkom a sofistikovanou technológiou. Náklady na stavebnú časť boli vyčíslené na 1 133 763 € vrátane DPH a náklady na dodávku moderného zdravotníckeho a laboratórneho vybavenia predstavujú ďalších 1 037 207 € s DPH. Potrebné finančné prostriedky získala Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice z Operačného programu - Zdravotníctvo na rekonštrukciu a modernizáciu zariadenia ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

      Združená tkanivová banka UNLP Košice a LF UPJŠ vznikla v roku 1996 ako vedecko-výskumné pracovisko a začala rozvíjať programy prípravy ľudských darcovských tkanív a buniek pre transplantáciu. Dnes sa na pracovisku realizuje široký program prípravy rohovkových, kostných a spojivových transplantátov a venuje sa tiež príprave kmeňových krvotvorných buniek pre transplantácie a diagnostike. Pracuje aj na programe diagnostiky porúch plodnosti a realizuje moderné výskumné programy v oblasti regeneračnej medicíny. Ústav ako prvé pracovisko na Slovensku rozvinul program prípravy autológnych bunkových transplantátov pre liečbu defektov kolennej chrupky a ako jedno z prvých v Európe aj program prípravy autológnych mezenchýmových kmeňových buniek pre liečbu širokého spektra defektov kostných a spojivových tkanív. Združená tkanivová banka rozvinula aj program prípravy chlopňových a cievnych transplantátov a má bohatú medzinárodnú spoluprácu.

      V nových priestoroch sa do praxe plánujú zaviesť aj ďalšie metódy.  Napríklad  technológia prípravy autológnych dendritických buniek pre podporu liečby niektorých nádorových ochorení, či príprava pankreatických ostrovčekov pre liečbu cukrovky ich transplantáciou.

      „Na programe transplantácie pankreatických ostrovčekov začala Združená tkanivová banka prostredníctvom Ústavu polymérov SAV v Bratislave spolupracovať s univerzitou v Chicagu - University of Illinois at Chicago, ktorá realizuje veľmi úspešný program Chicago Diabetes Project. Výskumný projekt už prináša svoje praktické ovocie a ja by som bol veľmi rád, keby sa táto metodika zaviedla aj na Slovensku,“ hovorí prednosta Združenej tkanivovej banky UNLP Košice a LF UPJŠ MVDr. Ján Rosocha, CSc., podľa ktorého americký tím ponúkol tomuto pracovisku komplexný transfer technológie pre našich pacientov.

      K tejto problematike sa vyjadril aj riaditeľ Ústavu polymérov SAV v Bratislave Ing. Igor Lacík, DrSc.: "Ústav polymérov SAV v Bratislave podporuje a víta zavedenie klinického programu izolácie a transplantácie pankreatických ostrovčekov v liečbe cukrovky I. typu v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice. Ústav polymérov SAV je už niekoľko rokov zapojený do výskumu liečby cukrovky transplantáciou pankreatických ostrovčekov, ktoré sú chránené pred zničením imunitným systémom obalením v polymérnej membráne. Tento výskum sa uskutočňuje v multidisciplinárnom projekte známom ako Chicago Diabetes Project, ktorého cieľom je funkčná liečba cukrovky bez imunosupresívnej liečby. Ústav polymérov SAV inicioval spoluprácu medzi Chicago Diabetes Project a UNLP Košice v zastúpení prednostom Združenej tkanivovej banky doktorom Rosochom. Klinická platforma a priame napojenie na Chicago Diabetes Project predstavujú odbornú záruku, že tento nový transplantačný program v UNLP Košice bude mať vysokú kvalitu a nemocnica sa zaradí medzi svetové pracoviská s klinickou transplantáciou pankreatických ostrovčekov. Zavedenie programu klinickej transplantácie pankreatických ostrovčekov v Košiciach bude významným krokom pre vytvorenie podmienok komplexnej zdravotnej starostlivosť o diabetického pacienta na Slovensku," zdôraznil.

      Podľa MVDr. Rosochu, ktorý sa nedávno zúčastnil pracovného pobytu na univerzite v Chicagu a oboznámil sa s novou metodikou, prešiel tento projekt v USA  štádiom experimentu na zvieratách a boli už veľmi úspešne odtransplantovní aj viacerí pacienti. „Väčšina z nich dnes môže žiť bez podávania si inzulínu, čo predstavuje benefit nielen pre samotného pacienta, ale aj pre zdravotné poisťovne vzhľadom na výrazné ušetrenie finančných nákladov na liečbu diabetika, nielen kvôli strate nutnosti pichania inzulínu, ale aj pre elimináciu sekundárnych ochorení spojených s diabetom. Modernejšia metóda transplantácie obalených pankreatických ostrovčekov je prevratná metóda a my môžeme získať celú technológiu vďaka zapojeniu sa do tohto projektu,“ poznamenáva.

     Prednosta Združenej tkanivovej banky UNLP Košice a LF UPJŠ plánuje začať s experimentálnou časťou v úzkej spolupráci s Transplantačným centrom na I. chirurgickej klinike UNLP Košice a LF UPJŠ pod vedením prof. MUDr. Jozefa Radoňáka, CSc. a MUDr. Ľuboslava Beňu, PhD. V nových - moderných podmienkach pre prácu s ľudskými bunkami, by už chceli rozbehnúť aj úspešnú izoláciu pankreatických ostrovčekov z pankreasov darcov.

      „Veríme, že svoj záväzok daný americkej strane - spustiť do roka a pol izoláciu pankreatických ostrovčekov, splníme. Pre nový projekt bude samozrejme potrebné dokúpiť niektoré ďalšie zariadenia, čo snáď bude možné z vlastných prostriedkov nemocnice, eurofondov alebo z podpory Ministerstva zdravotníctva SR, či samotných zdravotných poisťovní,“ konštatuje MVDr. Ján Rosocha, CSc.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 03 november 2011 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001