Dnes je sobota 30. mája 2020. Sviatok má Ferdinand zajtra má sviatok Petronela/Petrana .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Úrazoví chirurgovia varujú pred skokmi do vody, ktoré môžu skončiť ochrnutím a inými letnými úrazmi
Úrazoví chirurgovia varujú pred skokmi do vody, ktoré môžu skončiť ochrnutím a inými letnými úrazmi Formátovať pre tlač

22 júl 2011    

      Na Klinike úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice a LF UPJŠ sa lieči prvý pacient, ktorý utrpel v tejto sezóne poranenie chrbtice po skoku do vody. Tridsaťjedenročný muž si tento týždeň pri náraze hlavou o dno bazénu zlomil tri krčné stavce a jeden hrudný. Jeho zranenie je veľmi vážne, no našťastie nie je spojené s poškodením miechy. Ďalšie vyšetrenia ukážu, či nebude potrebná operácia. Každoročne však končí v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice niekoľko pacientov s ochrnutím končatín po skoku do vody. Úrazoví chirurgovia preto pred podobnými prípadmi varujú.
„Je až prekvapujúce, že sme v tejto sezóne zaznamenali iba jeden prípad poranenia chrbtice po skoku do vody. Zvyčajne ich máme v lete päť až desať, pričom niekoľko z nich končí ochrnutím horných a dolných končatín. Takéto zranenia predstavujú veľkú osobnú tragédiu pre postihnutého človeka i jeho rodinu. Zvlášť preto, že sa stávajú hlavne pohybovo aktívnym mladým mužom,“ hovorí zástupca prednostu Kliniky  úrazovej chirurgie UNLP Košice a LF UPJŠ Doc. MUDr. Theodoz Molčányi, CSc.

Podľa neho existujú dva mechanizmy takéhoto poranenia. „Skokan buď neodhadne hĺbku vody a narazí hlavou o dno, alebo pri vynáraní sa narazí hlavou do nejakej prekážky, napríklad do skaly. Pri takýchto poraneniach je žiaľ zvyčajne poškodená nielen chrbtica, ale aj miecha a pacientovi hrozí ochrnutie končatín. Niekedy  je navyše potrebné riešiť aj problémy s pľúcami a dýchaním – pokiaľ sa človek pred vytiahnutím na breh topí a dôjde k vdýchnutiu vody do dýchacích ciest,“ dodáva Doc. MUDr. Theodoz Molčányi, CSc.

Zástupca prednostu Kliniky  úrazovej chirurgie UNLP Košice a LF UPJŠ apeluje aj na obozretnosť pri bežných činnostiach a mieru pri užívaní alkoholu. Neopatrnosť a konzumácia alkoholických nápojov sa totiž podpisujú pod množstvo zbytočných úrazov.

„V lete sa stretávame s množstvom úrazov, pri ktorých asistuje alkohol, či už sú to rôzne pády, napríklad z bicykla, stromu alebo strechy. Pacienti pod vplyvom alkoholu pritom utrpia často aj pri banálnych pádoch vážne zranenia, ako sú otras mozgu alebo krvácanie do mozgu. Výnimkou nie sú ani deti zranené kvôli alkoholu – ošetrovali sme napríklad 12-ročné dievča, ktoré nezvládlo jazdu na bicykli a spadlo do výkopu. Pri páde si zranilo krčnú chrbticu a na vine bol alkohol – zistilo sa, že ho malo v krvi 2 promile,“ poznamenáva Doc. MUDr. Theodoz Molčányi, CSc.

Zabíjať či vážne zraniť však môže aj samotná nepozornosť, predovšetkým pri dopravných nehodách. Práve dopravné nehody sú veľmi častou príčinou úrazov nielen detí, ale aj dospelých. Mladí ľudia neraz doplácajú na hazardnú jazdu na motorke, starší sa často zrania pri neopatrnom prechádzaní cez vozovku mimo priechodu pre chodcov.

Podľa Doc. MUDr. Theodoza Molčányiho, CSc. v lete často končia na Klinike úrazovej chirurgie prázdninujúce deti. Najviac ohrozenou skupinou sú šesťroční až štrnásťroční, ktorí sa zrania pri autonehodách alebo športe - bicyklovaní či korčuľovaní, jazde na skejtborde, lození po stromoch a podobne. Vážne zranenia však neraz utrpia aj deti predškolského veku, na ktoré by mali ich rodičia starostlivejšie dohliadať a nenechávať ich počas hry bez dozoru. Odborník odporúča myslieť aj na prevenciu pri športe a používať prilby a iné ochranné pomôcky vhodné pre ten ktorý šport, napríklad chrániče chrbta, rúk, lakťov či kolien.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001