Dnes je sobota 30. mája 2020. Sviatok má Ferdinand zajtra má sviatok Petronela/Petrana .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Pracovníci UNLP Košice zaznamenali prvé uhryznutie hadom v tejto sezóne - pribúda aj bodnutí hmyzom
Pracovníci UNLP Košice zaznamenali prvé uhryznutie hadom v tejto sezóne - pribúda aj bodnutí hmyzom Formátovať pre tlač

13 júl 2011    

Okrem pacientov  ošetrených v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice kvôli zdravotným problémom súvisiacim bezprostredne s horúčavami pribúdajú v týchto horúcich dňoch aj ošetrenia kvôli prichyteniu kliešťa či poštípaniu bodavým hmyzom. V posledných štyroch dňoch zaznamenali naši lekári 5 poštípaní včelou, osou či sršňom, pričom u pacientov sa prejavila silná lokálna reakcia. Liečba spočívala predovšetkým v nasadení antihistaminík a kortikoidov na zmiernenie príznakov opuchu a tŕpnutia a po ošetrení a pozorovaní mohli byť všetci pacienti prepustení z nemocnice domov. Pracovníci UNLP Košice zaznamenali už aj prvý tohoročný prípad uhryznutia hadom.

V sobotu večer ošetrili pracovníci Oddelenia urgentného príjmu 5-ročného chlapca, ktorého v ten deň popoludní hryzol had, do palca na ľavej ruke, podľa všetkého vretenica. Celkové príznaky otravy sa u neho našťastie neobjavili, avšak mal masívne lokálne prejavy. Silne mu opuchli prsty, dlaň a celé predlaktie. Po ošetrení bolo dieťa dva dni hospitalizované v Detskej fakultnej nemocnici Košice.

Podľa primára Oddelenia urgentného príjmu UNLP Košice MUDr. Zoltána Sidora závisia príznaky závisia od množstva jedu, ktoré  had človeku do tela vstrekne. „Môžu byť buď lokálne alebo celotelové, napríklad celková slabosť, zhoršené videnie, potenie, pocit smädu, nutkavosť na zvracanie či hnačka. Aj keď má uhryznutie hadom v našich zemepisných šírkach len výnimočne smrteľné následky, objavuje sa u mnohých ľudí silná panická reakcia. Preto je v rámci prvej pomoci potrebné postihnutého človeka predovšetkým psychicky upokojiť a dopraviť ho do nemocnice čo najskôr v pokojovom režime. Je vhodné podávať mu pritom tekutiny, avšak nie alkoholické nápoje. Neodporúča sa žiadna tlaková bandáž, teda priškrtenie miesta nad uhryznutím, zasiahnutú končatinu je však vhodné nejakým spôsobom imobilizovať. Pozorovanie a liečba je už v rukách odborníkov. “

Podceniť netreba ani uštipnutie bodavým hmyzom. Podľa zastupujúceho primára Centrálneho prijímacieho oddelenia UNLP Košice MUDr. Juraja Mózeša je vhodné nasadiť si v rámci prvej pomoci po uštipnutí hmyzom lokálne i celotelové antihistaminiká. Príznaky opuchu a bolesti pomôže zmierniť aj octová voda či chladné obklady.

 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 13 júl 2011 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001