Dnes je sobota 30. mája 2020. Sviatok má Ferdinand zajtra má sviatok Petronela/Petrana .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Zdravotný stav pacienta s črevnými problémami, uremickým syndróm a sepsou je stabilizovaný
Zdravotný stav pacienta s črevnými problémami, uremickým syndróm a sepsou je stabilizovaný Formátovať pre tlač

10 jún 2011    

      Zdravotný stav 25-ročného pacienta s črevnými problémami, sepsou a uremickým syndrómom je po celú dobu hospitalizácie v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice stabilizovaný. Muža pochádzajúceho z Prešovského regiónu preložili na Kliniku infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice a LF UPJŠ v stredu večer s gastroenteritídou, porušenými parametrami v krvnom obraze a zhoršenou funkciou obličiek. Je liečený antibiotikami, krvnými derivátmi (dostáva hemotransfúziu) a včera popoludní absolvoval dialýzu. Ďalšia dialýza je plánovaná na dnešné popoludnie. 
      Vzorky pacientovej stolice boli analyzované na Ústave lekárskej mikrobiológie Univerzitnej nemocnice L.  Pasteura Košice a LF UPJŠ. Podľa vyjadrenia jeho prednostu prof. MUDr. Leonarda Siegfrieda, CSc., laboratórne vyšetrenie izolovaného kmeňa E.coli nepotvrdilo prítomnosť génov kódujúcich produkciu toxínu, ktorý spôsobuje hemolyticko-uremický syndróm. Známy je už aj výsledok dôkazu prítomnosti shiga toxínu v stolici odobratej od pacienta, ktorý bol takisto negatívny.

      Pacienta vo vážnom stave preložili do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice v stredu večer z FNsP J. A. Reimana v Prešove. Okrem črevných ťažkostí mal porušené parametre v krvnom obraze, problém s funkciou obličiek a badateľné boli drobné krvácania na koži. Jeho diagnostika zatiaľ nie je ukončená - od začiatku hospitalizácie sa myslí aj na iné možné príčiny vyvolávajúce príznaky, ktoré boli u chorého pozorované. 
      "Pacient k nám bol preložený z prešovskej nemocnice s diagnózou hemolyticko-uremického syndrómu pri infekcii E.coli haemolytica. Počas hospitalizácie na našej klinike sme známky hemolýzy, teda rozpadu červených krviniek, nepozorovali. Prítomné však boli známky sepsy, zlyhávania obličiek, krvácania a potvrdila sa tiež znížená hladina krvných doštičiek. Preto sme u neho začali s komplexnou liečbou, ktorá predstavuje podávanie antibiotík, transfúzií kvôli chudokrvnosti a dialýzu,“ konštatuje MUDr. Ladislav Virág, zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice a LF UPJŠ. Podľa jeho slov hoci kmeň baktérie E.coli potvrdený v pacientovej stolici neprodukuje nebezpečný shiga toxín, neznamená to, že nemohol vyvolať u tohto muža sepsu (teda celkovú infekciu). Súbežne však prichádza do úvahy viac než desať možných príčin, ktoré mohli vyvolať tento zdravotný stav.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 16 jún 2011 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001