Dnes je sobota 30. mája 2020. Sviatok má Ferdinand zajtra má sviatok Petronela/Petrana .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Naši dermatológovia dnes vyšetrili vyše dvesto pacientov a odhalili 3 melanómy a 6 bazaliómov
Naši dermatológovia dnes vyšetrili vyše dvesto pacientov a odhalili 3 melanómy a 6 bazaliómov Formátovať pre tlač

16 máj 2011    

      Dermatológovia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice sa už tradične zapojili do Európskeho dňa melanómu, ktorého ôsmy ročník pripadol na dnešný deň. Pracovníci Kliniky dermatovenerológie UNLP Košice a LF UPJŠ na Triede SNP 1 a Oddelenia dermatovenerológie UNLP Košice na Rastislavovej 43 vyšetrili za pomoci dermatoskopu znamienka vyše dvesto pacientov, pričom odhalili 3 melanómy a  6 bazaliómov. Všetkým pacientom s potenciálne nebezpečnými znamienkami odporučili lekári vhodný terapeutický postup, teda ich chirurgické odstránenie a všetkým navrhli správny spôsob ochrany kože.

Podľa slov prednostky Kliniky dermatovenerológie UN L. Pasteura Košice a krajskej odborníčky pre dermatovenerológiu prof. MUDr. Jagienky Jautovej, PhD., súvisí vznik melanómu predovšetkým s prílišným slnením a mechanickým poranením kožných znamienok. Tieto sa  vplyvom podráždenia môžu zvrhnúť na najzhubnejší kožný nádor – melanóm, preto je namieste opatrnosť pri opaľovaní a podceňovať netreba ani príležitostné skontrolovanie kožných znamienok.

„Melanómy predstavujú asi tri percentá všetkých nádorov a sú najčastejšou príčinou úmrtia spomedzi nádorov kože. Zvyčajne sa objavujú u mladých ľudí, ale postihnuté môžu byť aj deti a starší ľudia, predovšetkým svetlovlasí a so svetlou pokožkou,“ konštatuje prof. MUDr. Jagienka Jautová, PhD.

Primárka oddelenia dermatovenerológie UN L. Pasteura Košice MUDr. Milada Kovaľová dodáva, že nebezpečné je nielen prílišné slnenie na slnku, ale i v soláriách.

 „Prevádzkovatelia solárií nedodržujú vždy potrebné kontroly intenzity žirenia. Slnenie je úplne nevhodné pre ľudí so svetlým typom pleti a pigmentovanými névami, ktoré sa ľudovo nazývajú materské znamienka,“ hovorí MUDr. Milada Kovaľová, ktorá varuje aj pred kombináciou priameho slnečného žiarenia a umelých zdrojov s ultrafialovými lúčmi, teda slnenia sa v soláriu a na prirodzenom slnku v rovnakom obodbí.

Počet zhubných nádorov kože v posledných rokoch hrozivo stúpa, pod čo sa pravdepodobne výrazne podpisuje prílišné slnenie. Preto odborníci odporúčajú chrániť sa v letnom období proti slnečnému žiareniu vhodnými prípravkami s vysokým UV filtrom a myslieť i na prevenciu. Európsky deň melanómu je dobrou príležitosťou nechať si skontrolovať znamienka odborníkom.

Melanoma day je medzinárodnou preventívno-osvetovou akciou, ktorá má upozorniť na možné riziká a zvýšiť povedomie verejnosti. Jej cieľom je predchádzať vzniku zhubných nádorov a zlepšiť záchytnosť a úspešnosť liečby chorobných kožných zmien ich včasným odhalením.


 
Význam kože pre človeka:

Koža je jedným z orgánov nenahraditeľných pre život človeka. Je prvou obrannou líniou, ktorá nás chráni pred rozličnými vplyvmi - pred ultrafialovým žiarením, prienikom toxických látok či stratou telesných tekutín. Ultrafialové lúče spôsobujú starnutie kože, ktoré sa prejaví až po rokoch. Preto je vhodné chrániť kožu pred slnkom či už oblečením, alebo kozmetickými prípravkami s UV faktorom. Zvláštnu pozornosť je potrebné venovať hnedým alebo čiernym kožným znamienkam, ktoré sú citlivé na podráždenie.


Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 16 máj 2011 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001